"Banialuki, dyrdymały". Poseł Nowoczesnej o argumentach PiS ws. misji Tuska jako szefa RE

Polska

Donald Tusk jest winien kryzysu uchodźczego i Brexitu i dlatego nie powinien kontynuować swojej misji jako szef Rady Europejskiej - twierdzi PiS. Zdaniem posła tej partii Waldemara Budy Donald Tusk nie zrobił nic dla Polski i Europy. Byłego premiera bronił w programie "Tak czy Nie" Piotr Misiło z Nowoczesnej i zarzucił posłom PiS, że wygadują na jego temat "banialuki i dyrdymały".

W poniedziałek "Financial Times" napisał, że polska premier sonduje wśród przedstawicieli krajów UE poparcie dla kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego.  Europarlamentarzysta PO  milczy w tej sprawie.

 

W środę wicepremier Jarosław Gowin stwierdził w Polsat News, że to Saryusz-Wolski, a nie Tusk byłby najlepszym kandydatem na szefa Rady Europejskiej.

 

Buda: Tusk nie ma żadnych sukcesów

 

- Jeżeli polityka europejska zaproponowana przez Donalda Tuska miałaby polegać na tym, że za każdego nieprzyjętego uchodźcę należało płacić 250 tys. euro i narzucona relokacja miała być w każdym kraju, to to uderzało w interes Polski - stwierdził poseł PiS Waldemar Buda.

 

Poseł podkreślał, że "w skali europejskiej kryzys migracyjny nie został rozwiązany w żadnym stopniu, ponieważ każdy z krajów budował własny mur i próbował na własny sposób rozwiązywać ten problem, bez żadnego wsparcia UE".

 

- Jakie więc sukcesy ma Donald Tusk? Pomógł coś Polsce czy Unii Europejskiej? - pytał poseł Buda. - No nie ma żadnych sukcesów. Za jego prezydencji zdarzyły się rzeczy, które powinny skutkować dymisją - skwitował.

 

Misiło: to, co czyni PiS, w UE nie uchodzi za coś normalnego 

 
- To, co państwo czynią, w UE nie uchodzi za coś normalnego, ponieważ jest czymś absolutnie wyjątkowym i nikt z zagranicznych polityków tego nie rozumie - przekonywał poseł Nowoczesnej Piotr Misiło.

 

- Nikt poza Polską nie powiedział, że nie poprze obecnego szefa Rady Europy na drugą kadencję. Dlatego to, co pan opowiada, to są zupełne banialuki, dyrdymały - zauważył Misiło dodając, że to jest powiedziane językiem dyplomacji. - Bo można by to nazwać znacznie ostrzej - skonstatował poseł Nowoczesnej. 

 

Sonda: Tusk powinien pozostać szefem Rady Europejskiej

 

Na stronie głównej polsatnews.pl zadaliśmy w sondzie pytanie: czy Donald Tusk powinien pozostać szefem Rady Europejskiej?

 

Większość uczestników uznała, że Donald Tusk powinien pozostać na obecnym stanowisku - 64,5 proc. Przeciwnego zdania było 35,5 proc. osób biorących udział w sondzie.  

 

Wszystkie odcinki programu "Tak czy Nie" są dostępne w zakładce "Nasze Programy".

 

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze