Była agentka CIA skazana we Włoszech nie zostanie wydalona z Portugalii
Była funkcjonariuszka CIA Sabrina de Sousa, skazana za udział w porwaniu egipskiego imama we Włoszech, nie będzie deportowana z Portugalii i zostanie zwolniona - powiedział w środę jej prawnik.
- Mediolańska prokuratura wycofała nakaz zatrzymania. Włoscy agenci Interpolu, którzy są tutaj (w Portugalii), żeby przeprowadzić ekstradycję, zostali poinformowani, że ekstradycji nie będzie - powiedział Reutersowi adwokat agentki Manuel Magalhaes e Silva.
We wtorek prezydent Włoch Sergio Matarella częściowo ułaskawił de Sousę, skracając o rok wymierzoną jej we Włoszech karę czterech lat więzienia za udział w porwaniu duchownego Osamy Mustafy Hasana Nasa, znanego także jako Abu Omar.
Porwano go w ramach programu tzw. tajnych więzień CIA
Reuters zwraca uwagę, że oznacza to, iż de Sousa może wystąpić o alternatywną formę kary. Według jej prawnika będzie zapewne możliwe zastąpienie więzienia pracą społecznie użyteczną.
Abu Omar został porwany na ulicy w Mediolanie w lutym 2003 roku. Porwania dokonano w ramach realizowanego przez USA programu walki z terroryzmem (tzw. program tajnych więzień CIA) wprowadzonego po zamachach z 11 września 2001 roku. Agencja Associated Press przypomina, że program ten obejmował porwania i transfer porwanych do ośrodków zatrzymań za granicą, gdzie byli przesłuchiwani, a często także torturowani.
Egipcjanin został przewieziony samolotem do amerykańskiej bazy wojskowej, a później do więzienia w Egipcie, z którego wyszedł po czterech latach, twierdząc, że był torturowany.
W środę miała odlecieć do Mediolanu
De Sousa zaprzeczała, jakoby uczestniczyła w porwaniu Abu Omara. Ta b. agentka CIA, mająca obywatelstwo USA i Portugalii, miała w środę odlecieć z Lizbony do Mediolanu i rozpocząć odbywanie kary.
Rozpatrując prośbę de Sousy o ułaskawienie, Mattarella wziął pod uwagę, że administracja Baracka Obamy podjęła decyzję o wstrzymaniu programu tajnych więzień CIA.
AP odnotowuje, że Mattarella i jego poprzednicy powoływali się na te same okoliczności, gdy ułaskawiali innych skazanych w tej sprawie. W sumie za udział w porwaniu Abu Omara we Włoszech skazano zaocznie 26 Amerykanów.
De Sousa została zatrzymana na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania na lotnisku w Lizbonie w październiku 2015 roku.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze