Banaś: ci, którzy służyli reżimowi komunistycznemu, nie będą mogli pracować w Krajowej Administracji Skarbowej

Polska

- Uważamy, że to sprawiedliwość dziejowa, aby ci ludzie, którzy służyli reżimowi komunistycznemu, nie mogli mieć zatrudnienia w nowej rzeczywistości, nowej patriotycznej Polsce, którą budujemy, tylko szukali sobie gdzie indziej pracy, tak jak my w czasach stanu wojennego, kiedy nas zamykali - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" Marian Banaś, szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Na pytanie Beaty Lubeckiej, ile osób straci pracę w związku z reformą wprowadzającą Krajową Administrację Skarbową, Banaś odpowiedział: "jeśli będziemy mówić o redukcji zatrudnienia, to w przypadku pracowników, którzy osiągnęli wiek emerytalny".


- Takich mamy prawie 5 tys. W tej chwili mamy trzy miesiące na to, aby w sposób optymalny i racjonalny dokonać weryfikacji zatrudnienia pracowników, żeby przyjrzeć się jakości i kompetencji poszczególnych pracowników - podkreślił Banaś, który jest także wiceministrem finansów.


- Jeśli będzie potrzeba pewne stanowiska zredukować, to dotyczyć to będzie przede wszystkim pracowników, którzy posiadają wiek emerytalny - dodał.


W tej chwili we wszystkich służbach, które wchodzą w skład KAS pracuje 65 tys. osób.

 

"Związek zawodowy robi wszystko, aby reforma nam nie wyszła"


- Nie ma żadnej "miotły politycznej". Stawiamy na ludzi kompetentnych, uczciwych, którzy chcą pracować i dla których dobro wspólne, dobro państwa jest wartością nadrzędną nad interes prywatny – zaznaczył Banaś.


Prowadząca wspomniała, że związek zawodowy Celnicy PL zapowiada strajk. - Związek zawodowy robi wszystko, aby reforma nam nie wyszła – powiedział szef KAS. - Ale chcę podziękować wszystkim funkcjonariuszom, którzy bardzo przyjaźnie i w sposób odpowiedzialny podeszli do sprawy i nas wspomagali w tej reformie. Ta ustawa rodziła się w bólach - dodał.

 

"Rzeczy niemożliwe stają się możliwe"


Banaś podkreślił, że "wielkie sprawy wymagają wielkiego zaangażowania".


- Rzeczy niemożliwe stają się możliwe, kiedy jest wola, determinacja i racja - zaznaczył. - Jesteśmy przekonani, mamy dokładne wyliczenia, że w przypadku połączenia trzech służb – administracji podatkowej, celnej i kontroli skarbowej, stworzymy zupełnie nową jakość, nowoczesną, efektywną i skuteczną w działaniu administrację skarbową przyjazną dla przedsiębiorców i podatników, zwalczającą przestępców - dodał.

 

Dwie kontrole


Wyjaśnił, że KAS "będzie realizowała dwie kontrole". - Przyjazną dla przedsiębiorców, czyli to, co mieliśmy w urzędach skarbowych. Będą obowiązywać zasady jak dotychczas. Przedsiębiorcy będą powiadamiani o kontroli na 7 dni przed. Będą to zazwyczaj kontrole sprawdzające, będziemy się starali, aby podmiotom pomagać - tłumaczył Banaś.


- Drugi typ kontroli, który teraz stworzyliśmy, to będą kontrole realizowane przez urzędy celno-skarbowe i będą się odbywały na podstawie dokładnej analizy ryzyka - powiedział szef KAS.


- Stworzymy jedną bazę danych, gdzie będziemy mieć pełną informację o nieuczciwych podatnikach, którzy naszym kosztem będą chcieli wyłudzać podatki i fałszować faktury i z tymi podatnikami i przedsiębiorcami będziemy skutecznie walczyć - wyjaśnił.

 

"Chodzi o to, żebyśmy uprzedzili przestępców"


Jak tłumaczył, "to będą kontrole wobec przestępców". - To będą podmioty wytypowane do kontroli przez analizę, to się będzie udowadniało na podstawie wcześniej zebranego i sporządzonego materiału dowodowego - dodał.


Zaznaczył, że "kontrola będzie konieczna, aby materiał dowodowy był zabezpieczony".


- Chodzi o to, żebyśmy uprzedzili tego typu działalność, kiedy ktoś ma zamiar popełnienia przestępstwa, a nie na etapie, kiedy podatnik już zniknął, a wyłudził kilkadziesiąt milionów z budżetu - podkreślił Banaś.


Ochrona interesów Skarbu Państwa


KAS - zgodnie z ustawą - to wyspecjalizowana administracja rządowa wykonującą zadania z zakresu realizacji: dochodów podatkowych, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych. KAS ma zajmować się ochroną interesów Skarbu Państwa oraz ochroną obszaru celnego Unii Europejskiej, ma zapewnić obsługę i wsparcie podatnika i płatnika w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych oraz obsługę i wsparcie przedsiębiorcy w prawidłowym wykonywaniu obowiązków celnych.


W ramach KAS zostanie wyodrębniona Służba Celno-Skarbowa, będąca jednolitą i umundurowaną formacją, którą tworzą funkcjonariusze.


Ustawa przewiduje m.in. powstanie Centralnego Rejestru Danych Podatkowych, prowadzonego w systemie teleinformatycznym, który ma służyć m.in. gromadzeniu oraz przetwarzaniu danych związanych z obowiązkami podatkowymi i celnymi.


W skład KAS mają wchodzić: komórki organizacyjne urzędu obsługującego ministra finansów; Krajowa Informacja Skarbowa; izby administracji skarbowej; urzędy skarbowe; urzędy celno-skarbowe; Krajowa Szkoła Skarbowości; Centrum Informatyki KAS.

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie