Nominacje do tytułu najgorszego filmu roku. Wśród nich m.in. "Smoleńsk" i "Kobiety bez wstydu"

Polska
Nominacje do tytułu najgorszego filmu roku. Wśród nich m.in. "Smoleńsk" i "Kobiety bez wstydu"
kinoswiat.pl

"Węże" to polski odpowiednik "Złotych Malin", czyli wyróżnienie dla najgorszych filmów minionego roku. Najbardziej nieudane, zdaniem kapituły, polskie obrazy mogą otrzymać anty-nagrody w 13 kategoriach, m.in. "występ poniżej talentu" i "efekt specjalnej troski". Do tytułu najgorszego filmu nominowane są w tym roku: "Smoleńsk", "Historia Roja", "Gejsza", "Kobiety bez wstydu" i "#wszystkogra".

Według przyznających "Węże", polska sztuka filmowa co roku dostarcza wielu powodów do wyłonienia największych potknięć w rodzimej kinematografii. 150 polskich krytyków, dziennikarzy i twórców typuje najbardziej ewidentne, według nich,  przykłady nieudanych filmów.

 

W krzywym zwierciadle nominacji dostaje się nie tylko filmom fabularnym, ale także najgorszym teledyskom, plakatom i niefortunnym językowo przekładom oryginalnych tytułów na język polski.

 

"Wielki Wąż"

 

W najważniejszej kategorii "Wielki Wąż - najgorszy film roku" nominowano pięć tytułów "Smoleńsk", "Historię Roja", "#wszystkogra", "Kobiety bez wstydu" i "Gejszę" z podaniem kąśliwych uzasadnień wyboru.

 

Film Antoniego Krauzego o dziennikarce pracującej nad wyjaśnieniem okoliczności katastrofy smoleńskiej "wyróżniono" jako "przykład powrotu do kina socrealistycznego w jego najczystszej postaci (tylko z odwróconymi biegunami)". "Historię Roja" - za "przerażający brak umiejętności w próbie przedstawienia antykomunistycznego podziemia w powojennej Polsce". Z kolei "Gejszę" krytycy uznali za "najciekawszą od kilku lat próbę dorównania poziomem filmu "Kac Wawie", tyle że w stylu noir". "#wszystkogra" otrzymało nominację za "zmarnowany potencjał na dobre komercyjne kino i nieumiejętność skoordynowania scenariusza, aktorów, piosenek i Warszawy".

 

Tegorocznym faworytem anty-nagród jest "Smoleńsk". Ma szansę na 10 wężowych statuetek z 13 możliwych.

 

"Występ poniżej talentu"

 

Anty-statuetki mogą otrzymać uznani aktorzy polskiego kina. W kategorii "występ poniżej talentu" nominowano m.in. Mariana Dziędziela ("Gejsza"), Zbigniewa Zamachowskiego ("7 rzeczy, których nie wiecie o facetach") i Romę Gąsiorowską ("Kochaj").

 

Z kolei tytuł najgorszego teledysku okołofilmowego mogą zdobyć m.in. klipy do utworów "Ballada o Roju" czy "Missing" promującego film "Słaba Płeć".

 

"Zachęta do dyskusji"

 

Zdaniem krytyków nagrody należy potraktować humorystycznie, a ich celem jest zachęta do dyskusji o jakości polskiego kina. Mają też zwrócić uwagę na "niebezpieczne trendy, które nie służą rozwojowi i pomyślności polskiej kinematografii".

 

Dostep do Akademii jest otwarty. "Jeżeli jesteś osobą zajmującą się kulturą, a w szczególności polskim kinem wystarczy napisać do nas na adres nagrodyweze@gmail.com" piszą na Facebooku twórcy nagrody. Kandydat dostaje następnie zaproszenie do grupy.

 

Pełna lista tegorocznych nominacji poniżej

 

 

 

polsatnews.pl

mta/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie