Putin: projekt rezolucji RB ONZ ws. Syrii "jest niewłaściwy"

Świat
Putin: projekt rezolucji RB ONZ ws. Syrii "jest niewłaściwy"
PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Przedłożony przez Zachód projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. nałożenia sankcji na rząd w Syrii w związku z domniemanym użyciem broni chemicznej "jest niewłaściwy" - ocenił we wtorek prezydent Rosji Władimir Putin. Moskwa zapowiedziała już swoje weto.

- Uważam, że to całkowicie niewłaściwe - oświadczył Putin na konferencji prasowej w stolicy Kirgistanu, Biszkeku, po spotkaniu ze swym kirgiskim odpowiednikiem Ałmazbekiem Atambajewem.

 

Projekt "podkopie zaufanie podczas procesu negocjacyjnego (w sprawie uregulowania konfliktu w Syrii). Rosja nie poprze żadnych nowych sankcji nałożonych na przywódców syryjskich" - zaznaczył szef rosyjskiego państwa.

 

W podobnym tonie wypowiedział się we wtorek wiceszef rosyjskiego MSZ Giennadij Gatiłow. Według niego projekt tej rezolucji będzie miał negatywny wpływ na rozmowy pokojowe w sprawie konfliktu syryjskiego.

 

- To jest przeciwskuteczne - powiedział Gatiłow dziennikarzom w Genewie, gdzie odbywa się 34. sesja Rady Praw Człowieka ONZ. - Klimat będzie negatywny, nie dlatego że zawetujemy to (ten projekt), ale dlatego że rezolucja została przedłożona - tłumaczył.

 

 

Projekt rezolucji zaakceptowany przez USA

 

We wtorek Rada Bezpieczeństwa ONZ ma głosować nad projektem rezolucji, złożonym przez Wielką Brytanię, Francję i Stany Zjednoczone, w sprawie zakazu dostaw śmigłowców dla syryjskiego rządu oraz wpisania na tzw. czarną listę 21 osób, organizacji i firm w Syrii, w tym syryjskich dowódców, zamieszanych w ataki z użyciem broni chemicznej w trwającym od 2011 r. konflikcie. Według ONZ śmigłowce były wykorzystywane do ataków chemicznych.

 

Projekt rezolucji zainicjowała Wielka Brytania i Francja, a niedawno uzyskał aprobatę administracji prezydenta USA Donalda Trumpa - zwraca uwagę agencja Associated Press.

 

Już w piątek wiceambasador Rosji przy ONZ Władimir Safronkow zapowiedział, że Rosja zawetuje ten projekt.

 

Tymczasem w Genewie toczy się kolejna runda negocjacji, której celem jest zapoczątkowanie procesu dochodzenia do politycznego zakończenia trwającej od sześciu lat wojny między wspieranymi przez Rosję siłami reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada a oddziałami zbrojnej opozycji, popieranymi m.in. przez Turcję.

 

W styczniu agencja Reutera informowała, że ONZ i Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) po raz pierwszy uznały, iż odpowiedzialność za użycie broni chemicznej w Syrii ponosi prezydent Asad i jego brat. Z raportu, na który powoływał się Reuters, wynikało, że za serię ataków z użyciem gazów bojowych, do których doszło w latach 2014-15, odpowiada Asad, jego młodszy brat Maher el-Asad, który dowodzi elitarną 4. Dywizją Pancerną, minister obrony, szef wywiadu wojskowego oraz spora grupa wysokiej rangi oficerów, w tym czterech dowódców sił powietrznych. Przedstawiciel rządu Asada powiedział wówczas Reuterowi, że oskarżenia ekspertów są bezpodstawne.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie