Karczewski: niektóre kraje skłaniają się, żeby nie poprzeć Tuska

Polska

- Słyszałem o dwóch, trzech krajach, które nie zamierzają poprzeć kandydatury Donalda Tuska na reelekcję na stanowisku szefa Rady Europejskiej - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - Słyszałem o Szwecji, Włochach i Malcie. Mam te informacje, one nie są pewne, ale takie informacje do nas dotarły - dodał.

- Słowa prezesa Jarosława Kaczyńskiego wskazują, że nie poprzemy Tuska. Od dawna mówiliśmy, że to polityk, który nie spisał się jako premier i jako szef Rady Europejskiej - powiedział Karczewski.


- Donald Tusk jest politykiem, który łamie elementarne zasady Unii Europejskiej, przedstawiciel władz nie powinien łamać zasady neutralności, jeżeli chodzi o wewnętrzne stosunki w państwach UE - ocenił we wtorek Kaczyński.


- Ktoś, kto łamie elementarne zasady, nie może być przewodniczącym Rady Europejskiej i w żadnym razie nie może liczyć na nasze poparcie i brak naszego sprzeciwu - podsumował.


"Financial Times" podał we wtorek, że premier Beata Szydło sonduje przedstawicieli innych krajów członkowskich w sprawie możliwości zastąpienia Donalda Tuska Jackiem Saryusz-Wolskim na stanowisku szefa Rady Europejskiej.


"Saryusz-Wolski nie krytykuje Polski"


- Bardzo wielu polityków przeszło z PO do PiS i to dobrze. Nic na ten temat nie słyszałem - odpowiedział Karczewski na pytanie Beaty Lubeckiej, czy Saryusz-Wolski przejdzie do PiS.


- Sam nie znam Jacka Saryusz-Wolskiego, ale na tyle, co go obserwowałem, to uważam go za bardzo dobrego, sprawnego, doświadczonego i wyważonego polityka. Na pewno takiego, który nigdy nie krytykował Polski jak Donald Tusk - powiedział marszałek.


- Uprzedzając pytanie, lepszym kandydatem na szefa Rady Europejskiej będzie Saryusz-Wolski - dodał.


- Jest naprawdę odpowiedzialnym politykiem, który jest za granicą i nie krytykuje Polski. Tusk nie powinien wtrącać się w sprawy indywidualnych krajów. Nie wyobrażam sobie, żeby Tusk krytykował politykę Angeli Merkel, czy innego kraju UE, a niepotrzebnie krytykował Polskę - podkreślił.


"Może EPP nie wystawi Tuska"


- Pamiętam jak Tusk zaklinał się, że nie aspiruje i nie chce (stanowiska w UE - red.). Teraz może być zupełnie inaczej. Mówi, że wystartuje, a może EPP (frakcja w UE, do której należy PO - red.) go nie wystawi - dodał.


Jak zaznaczył, "rozmowy zasadnicze ws. wyboru przewodniczącego RE są dopiero przed nami".

 

Marszałek Senatu podczas programu miał na sobie kołnierz ortopedyczny. W ubiegłym tygodniu doznał kontuzji kręgosłupa na stoku podczas zderzenia z innym narciarzem.

 

Polsat News, polsatnews.pl

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie