"Jeśli urodziłeś się mężczyzną, to nim jesteś". "Autobus nienawiści" jeździ po Madrycie

Świat
"Jeśli urodziłeś się mężczyzną, to nim jesteś". "Autobus nienawiści" jeździ po Madrycie
twitter/Albert Maruny‏

"Chłopcy mają penisy, dziewczynki mają srom. Nie daj się oszukać. Jeśli urodziłeś się mężczyzną, jesteś mężczyzną. Jeśli urodziłaś się kobietą, nadal nią będziesz" - głoszą napisy na autobusie opłaconym przez hiszpańskie ultrakatolickie środowiska. To odpowiedź na niedawną akcję działaczy LGBT, którzy pisali na plakatach, że "są dziewczynki z penisami i chłopcy ze sromem".

Autobus pojawił się na ulicach Madrytu w poniedziałek i ma odwiedzić też inne hiszpańskie miasta. Celem akcji jest, według jej organizatorów, zwalczanie "indoktrynacji genderowej" adresowanej do dzieci. O kampanii i reakcji na nią piszą we wtorek hiszpańskie gazety i portale.

 

Deputowani z parlamentarnego klubu PSOE (Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza) zwrócili się do prokuratury o nakaz wstrzymania dalszych podróży autobusu, ponieważ uważają, że kampania wymierzona jest w niepełnoletnie osoby transseksualne.

 

Ratusz madrycki podał, że bada możliwość wydania zakazu kampanii, bo autobus nie spełnia wymagań stawianych przez miasto.

 

O interwencję naczelnego prokuratora kraju Manuela Mazy zwróciła się m.in. Platforma na rzecz Praw Transgenderowych (PDT), uznawszy, że jest to "transfobiczna kampania podżegania do nienawiści oraz wywoływania strachu przed osobami transpłciowymi". Podjęcie działań prawnych rozważa inna organizacja LGBT, Arcopoli, z siedzibą w Madrycie.

 

Nie tylko Madryt...

 

W zeszłym miesiącu stowarzyszenie Chrysallis (Poczwarka), zrzeszające transseksualne dzieci w wieku od trzech do 17 lat i ich rodziny, przeprowadziło w północnej Hiszpanii swoją kampanię, w której umieszczało w środkach komunikacji masowej plakaty z rysunkiem czworga trzymających się za ręce nagich dzieci z hasłem: "Są dziewczynki z penisami i chłopcy ze sromem". Sam rysunek, ukazujący dzieci z genitaliami, został ocenzurowany przez portal społecznościowy Facebook.

 

Na kampanię Chrysallis zareagowało konserwatywne katolickie stowarzyszenie HazteOir (Niech Cię Usłyszą), działające na rzecz ochrony praw rodziny i położenia kresu aborcji. Najpierw zapoczątkowało ono zbieranie podpisów pod internetową petycją, by wstrzymać kampanię Chrysallis, a w poniedziałek na ulice Madrytu wyruszył autobus, który później ma odwiedzić Walencję, Barcelonę, Saragossę, Pampelunę, San Sebastian i Bilbao.

 

Widnieją na nim hasła: "Chłopcy mają penisy, dziewczynki mają srom. Nie daj się oszukać. Jeśli urodziłeś się mężczyzną, jesteś mężczyzną. Jeśli urodziłaś się kobietą, nadal nią będziesz".

 

"Czego uczą wasze dzieci w szkole"

 

Autobus ma jeździć po stolicy Hiszpanii cały tydzień, ale nie ma żadnych przystanków - podała HazteOir, która uważa, że hiszpańskie przepisy dotyczące różnorodności płciowej promują "konwersję jednostek na homoseksualizm".

 

Autobus reklamuje też broszurę poświęconą "prawom indoktrynacji seksualnej", adresowaną do rodziców, by dowiedzieli się "czego chcą nauczyć wasze dziecko w szkole".

 

We wtorek regionalne władze Katalonii złożyły doniesienie przeciwko kampanii HazteOir w biurze ds. przestępstw nienawiści w prokuraturze, a jedno z barcelońskich przedmieść zapowiedziało, że nie wpuści autobusu do stolicy regionu.

 

Według Chrysallis około 40 dzieci na drodze formalnej domagało się zmiany imienia na zgodne z odczuwaną przez nie płcią i w 30 przypadkach zostało to zatwierdzone przez władze. Stowarzyszenie chce uchwalenia odpowiednich przepisów, by dzieci transpłciowe mogły zmieniać imiona i aby "zagwarantować im szacunek dla ich praw podstawowych".

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie