Gauck domaga się uwolnienia przez Turcję niemieckiego dziennikarza

Świat
Gauck domaga się uwolnienia przez Turcję niemieckiego dziennikarza
PAP/EPA/CLEMENS BILAN

- To, co obecnie dzieje się w Turcji, budzi poważne wątpliwości, czy Turcja zamierza pozostać państwem prawa - zaznaczył we wtorek prezydent Niemiec Joachim Gauck , dodając, że "bardzo się obawia". Korespondenta niemieckiego dziennika "Die Welt" został aresztowany w połowie lutego przez tureckie władze.

- Nie możemy zrozumieć, czemu służy ten atak na wolność prasy. Nie pojmujemy tego - powiedział Gauck na pożegnalnym spotkaniu z przedstawicielami zagranicznych mediów akredytowanymi w Berlinie. Kadencja Gaucka upływa 18 marca. Na stanowisku prezydenta zastąpi go wybrany 12 lutego Frank-Walter Steinmeier.

 

- Każdy rząd w Niemczech, i oczywiście także każdy prezydent będzie adwokatem wolnych mediów - zapewnił Gauck.

 

"Jeden z najpoważniejszych kryzysów w historii współczesnej"

 

W poniedziałek sąd w Stambule zatwierdził areszt śledczy wobec zatrzymanego w połowie lutego w Stambule korespondenta dziennika "Die Welt" w Turcji Deniza Yucela. Za uzasadnione sąd uznał oba stawiane 43-letniemu Yucelowi zarzuty - propagandy terrorystycznej i podżegania do działalności wywrotowej

 

Decyzja strony tureckiej wywołała oburzenie w Niemczech. Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel oświadczył, że relacje niemiecko-tureckie znalazły się w obliczu "jednego z najpoważniejszych kryzysów w historii współczesnej". Gabriel wezwał na rozmowę do MSZ ambasadora Turcji. W Berlinie i kilku innych miastach Niemiec demonstrowali zwolennicy Yucela.

 

Zwolnienia dziennikarza domaga się też kandydat SPD na kanclerza Martin Schulz. - Deniz Yucel musi wyjść na wolność, podobnie jak inni aresztowani na podstawie wątpliwych dowodów dziennikarze - powiedział polityk SPD.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie