Więcej pieniędzy na rozwój. Ponad 30 proc. polskich firm zwiększy swoje inwestycje

Biznes
Więcej pieniędzy na rozwój. Ponad 30 proc. polskich firm zwiększy swoje inwestycje
Polsat News

Wzrost nakładów na inwestycje w 2017 roku ( w porównaniu z poprzednim) planuje 36 proc. polskich firm - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Europejski Bank Inwestycyjny.

"Zgodnie ze średnią dla całej UE, 36 proc. firm w Polsce planuje wzrost inwestycji w tym roku. Jedna trzecia firm planuje inwestycje w rozwój nowych produktów, co jest znacząco powyżej średniej unijnej" – napisano w komentarzu do wyników ankiety.


Z badania wynika, że główne przeszkody w inwestycjach to dla polskich firm problemy natury politycznej i administracyjnej.
Badanie przeprowadzono w 479 polskich firmach w okresie lipiec-listopad 2016 roku.


Więcej kredytów z EBI


EBI nie wyklucza, że w 2017 roku jego poziom inwestycji na rynku polskim będzie wyższy niż 4,4 mld euro w roku poprzednim
- Chcemy być nadal mocno zaangażowani na polskim rynku, mamy ambitne plany, chcemy, żeby Polska pozostała liderem w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Chcemy się skupić na wsparciu innowacji, na bezpośrednim wsparciu sektora małych i średnich przedsiębiorstw - powiedział Vazil Hudak, wiceprezes EBI.


Wartość kredytów udzielonych w Polsce przez Europejski Bank Inwestycyjny spadła w 2016 r. do 4,4 mld euro wobec 5,5 mld euro rok wcześniej. W ocenie Hudaka, ten spadek należy tłumaczyć cyklem politycznym.


- Jest to typowa sytuacja po zmianie rządów, instytucjom zajmuje trochę czasu, aby się przystosować. W zeszłym roku Polska miała również niższy poziom absorpcji środków unijnych - dodał. .


Z komunikatu EBI wynika, że bank w 2017 roku chce się w Polsce skoncentrować na wsparciu m.in. sektora energetycznego.  Europejski Bank Inwestycyjny udziela preferencyjnie oprocentowanych kredytów (lub je gwarantuje) zarówno publicznym, jak i prywatnym podmiotom z państw UE, a nadrzędnym celem jego działań jest przyczynianie się do harmonijnego rozwoju Unii Europejskiej.

 

biznes.pap.pl, polsatnews.pl

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze