Saryusz-Wolski w miejsce Tuska. "Financial Times" o nowym planie Warszawy

Świat
Saryusz-Wolski w miejsce Tuska. "Financial Times" o nowym planie Warszawy
Polsat News

"Premier Beata Szydło sonduje przedstawicieli innych krajów członkowskich w sprawie możliwości zastąpienia Donalda Tuska Jackiem Saryusz-Wolskim na stanowisku szefa Rady Europejskiej" - donosi Financial Times. Dziennik powołuje się na informacje od "dwóch dyplomatów znających przebieg rozmów".

Kwestia reelekcji byłego polskiego premiera powinna zostać rozstrzygnięta na marcowym szczycie UE w Brukseli.

 

"Financial Times" prognozuje, że decyzja o poparciu Saryusz-Wolskiego oznaczać będzie, iż Warszawa przygotuje "długą" kampanię przeciwko Tuskowi, bo w innym wypadku "jego ponowny wybór na drugą 2,5-letnią kadencję byłby postrzegany przez wielu dyplomatów jako formalność".

 

Tusk, zdaniem autorów artykułu, "zrobił wrażenie na przedstawicielach innych krajów członkowskich, sposobem w jaki zarządzał UE w czasie kryzysu finansowego w Grecji, Brexitu oraz kryzysu imigracyjnego" i dlatego Warszawa musiałaby zaangażować się w kampanię przeciw niemu.


Gazeta informuje, że rządzące w Polsce Prawo i Sprawiedliwość odmówiło poparcia reelekcji Tuska "częściowo w wyniku głębokiej, osobistej animozji między nim a Jarosławem Kaczyńskim".

 

Według "FT" przedstawiciele polskich władz ani sam Saryusz-Wolski nie odpowiedzieli na prośby o komentarz. Źródła dyplomatyczne zbliżone do maltańskiej prezydencji podały, że poza Tuskiem nie zgłoszono dotąd żadnego oficjalnego kandydata na szefa Rady Europejskiej.

 

Jacek Saryusz-Wolski jest europosłem Platformy Obywatelskiej od 2004 roku.

 

"Niedojrzałość pani premier i jej doradców"

 

 

Rafał Grupiński powiedział w programie "To był dzień", że dziwi się, że PiS szuka wśród polityków PO kogoś innego niż Donald Tusk. - Już mogliby śmielej sięgnąć do swoich kadr na zapleczu - dodał.  

 

- To świadczy o niedojrzałości pani premier jak i jej doradców. W polityce trzeba realizować rzeczy, które są możliwe i społecznie potrzebne,. Tego rodzaju pomysł niemiałby żadnych szans powodzenia. Dziwie się bardzo, że tego rodzaju sondowanie miało miejsce - powiedział poseł PO.

 

Szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa w rozmowie z TVN24 nazwała z kolei doniesienia "Financial Times" "spekulacjami". Pytana, czy to prawda, odpowiedziała przecząco. - Trwają rozmowy, konsultacje, to jest oczywiste. Cała Europa się konsultuje. Natomiast nie potwierdzam tych informacji - powiedziała szefowa KPRM.

 

polsatnews.pl, PAP

ml/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie