Odkryto tajemnicę kreatywności. Chodzi o połączenia w mózgu

Technologie
Odkryto tajemnicę kreatywności. Chodzi o połączenia w mózgu
pixabay/stux/CC0 Public Domain/

Ludzie cechujący się dużą kreatywnością mają więcej połączeń nerwowych pomiędzy prawą i lewą półkulą mózgu - podało naukowe czasopismo "Bayesian Analysis”. Tak wynika z najnowszych badań amerykańskich i włoskich naukowców.

Dotychczas naukowcy sądzili, że "siedliskiem" kreatywności jest prawa półkula mózgu.

 

Kreatywność jest wszędzie

 

Jednak zespół neurologów z Uniwersytetu Duke’a, Uniwersytetu w Nowym Meksyku (USA) oraz Uniwersytetu w Padwie (Włochy) wykazał, że kreatywność jest związana raczej z pracą obu części mózgu i zależy od liczby połączeń między nimi.


W badaniu uczestniczyło 68 ochotników, którzy zostali poddani neuroobrazowaniu mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego oraz testom mierzącym poziom kreatywności. Badani musieli na przykład sporządzić jak najwięcej rysunków geometrycznych w ciągu pięciu minut, wymyślić jak najwięcej nowych zastosowań dla przedmiotów, takich jak cegła lub spinacz do papieru, a także wypełnić kwestionariusz mierzący zakres osiągnięć w obrębie sztuk wizualnych, muzyki, kreatywnego pisania, tańca, gotowania i nauki.


Kreatywni z lepszymi połączeniami


Analiza danych pokazała, że najbardziej kreatywne osoby (15 proc. uczestników z najwyższymi wynikami) charakteryzowały się lepiej rozbudowaną siecią połączeń pomiędzy prawą i lewą półkulą mózgu, zwłaszcza w rejonie płata czołowego.


Chociaż wcześniejsze badania sugerowały, że więcej połączeń nerwowych pomiędzy półkulami mają zazwyczaj kobiety, to nowa analiza nie wykazała różnic między płciami.


Naukowcy chcą teraz sprawdzić, czy gęstość połączeń mózgowych ma związek z innymi cechami: ilorazem inteligencji oraz z niektórymi zaburzeniami, m.in. demencją, epilepsją czy schizofrenią.

 

naukawpolsce.pap.pl

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie