Kablówka poinformuje, poczta wyegzekwuje. Abonament rtv po nowemu

Polska
Kablówka poinformuje, poczta wyegzekwuje. Abonament rtv po nowemu
Flickr/Iain Watson/CC BY 2.0/

Operatorzy sieci kablowych będą zobowiązani do podania danych swoich klientów Poczcie Polskiej. Taki zapis ma znaleźć się w ustawie dotyczącej tzw. uszczelnienia poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego na utrzymanie mediów publicznych. Projekt trafi do Sejmu najprawdopodobniej na początku kwietnia.

- Poczta ma mieć dostęp do baz danych klientów operatorów kablowych i płatnych telewizji, cyfrowych. Założenie jest takie, że jeśli ktoś podpisał umowę, to korzysta z telewizji i jest zobowiązany płacić abonament - powiedział w publicznym Radiu Pomorza i Kujaw przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.


- Poczta przypomniałaby o konieczności płaceniu abonamentu. Jeśli ktoś nie zapłaci, potem będzie podejmować dalsze działania poprzez urzędy skarbowe. Po paru miesiącach pozwoliłoby to na podwojenie wpływów z abonamentu - dodał Czabański.


Oznaczałoby to, że rocznie na media publiczne wpływałoby od obywateli 1,3-1,4 mld zł zamiast obecnych ok. 700 mln zł.


Kolejny krok: abonament z podatkiem


Kolejnym krokiem ma być zmiana systemu pobierania opłat - nie od gospodarstwa domowego, a od każdego podatnika płacącego PIT, CIT i KRUS.


Zdaniem Czabańskiego, nie powinno być problemów z akceptacją tych zmian przez Komisję Europejską.

 

- Pewne rozwiązania idące w tym kierunku zostały już uzgodnione czy "przegadane" z Komisją Europejską w poprzednich latach, jeszcze przez poprzednią Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Te rozmowy toczyły się też w ubiegłym roku, także są uzgodnienia robocze akceptujące różnego rodzaju rozwiązania. Wydaje się, że skoro cały projekt będzie w trybie roboczym uzgadniany, to notyfikacja powinna być już formalnością, która nie zabierze zbyt dużo czasu, jeżeli nie wejdą tutaj jakieś względy polityczne - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

 

Po tych zmianach opłata za abonament radiowo-telewizyjna byłaby niższa i wyniosła około 10-11 złotych. Płaciłby ją jednak każdy pracujący obywatel a nie gospodarstwo domowe tak jak teraz.

 

radiopik.pl, polsatnews.pl,

ptw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie