Grupiński zapowiada pozew za słowa o "krwi na rękach" polityków PO

Polska
Grupiński zapowiada pozew za słowa o "krwi na rękach" polityków PO
PAP/Radek Pietruszka

Z wiceministrem obrony narodowej Bartoszem Kownackim spotkamy się w sądzie - oświadczył w poniedziałek Rafał Grupiński (PO) pytany o wypowiedź Kownackiego, który podtrzymał swoje słowa o "krwi na rękach" polityków PO ws. katastrofy smoleńskiej.

Wiceminister Kownacki w poniedziałek w TVN24 powiedział, że nie ma powodu, by wycofał się ze słów o "krwi na rękach" polityków PO ws. katastrofy smoleńskiej. Zaznaczył, że nie boi się tez procesu, którego wytoczenie zapowiedziała PO.

 

- Nikt nie jest w stanie uciszyć sumienia tych, którzy ponoszą odpowiedzialność za to, co się stało w Smoleńsku. Mogą w różny sposób krzyczeć, kierować pozwy. Mogą przerzucać tę odpowiedzialność na innych, ale mam nadzieję, że gdzieś to sumienie w nich się tli - powiedział Kownacki. Odniósł się tym samym do swojej wypowiedzi w Sejmie w ub. tygodniu, kiedy to zwracając się do polityków Platformy Obywatelskiej, oświadczył, że "mają oni na rękach krew 96 osób".

 

Grupiński pytany przez dziennikarzy o słowa wiceministra odparł, że ma ona charakter "mało inteligentny i głupio emocjonalny".

 

- Bartosz Kownacki jest człowiekiem, którego wstyd jest przytaczać, o którym wstyd mówić - podkreślił poseł PO.

 

Grupiński: lot do Smoleńska organizowała Kancelaria Prezydenta

 

Jak zaznaczył, lot do Smoleńska organizowała Kancelaria Prezydenta RP. Dodał, że obarczanie odpowiedzialnością za katastrofę polityków PO oraz sugerowanie, że była to zbrodnia jest niedopuszczalne i "musi się spotkać z kategoryczną odpowiedzią".

 

- Spotkamy się na pewno z tym panem (Bartoszem Kownackim) w sądzie - oświadczył Grupiński.

 

- Uważam, że ta nekrofilia polityczna, jaką Antoni Macierewicz rozpętał przez ostatnie lata razem z Jarosławem Kaczyńskim bierze się tak naprawdę z poczucia pewnej współodpowiedzialności za to, co się wydarzyło, polityków PiS i Jarosława Kaczyńskiego. Stąd te emocje i kłamstwa - dodał poseł Platformy.

 

Wiceszef MON przedstawiał w czwartek Sejmie, na wniosek klubu PO, informację ws. "wykorzystywania przez premier oraz prezydenta wojskowych samolotów transportowych CASA do celów prywatnych".

 

- Skończcie ten chocholi taniec wokół transportu najważniejszych osób w państwie.(...)Na całym świecie się to odbywa, a wy jako Platforma Obywatelska macie najmniejsze prawo, żeby o tym mówić, bo to wy macie krew 96 osób na rękach, bo robiliście ten chocholi taniec przez ostatnie kilka lat - powiedział m.in. Kownacki.

 

Jeszcze w czwartek posłowie PO zapowiedzieli skierowanie wniosku do Komisji Etyki Poselskiej w związku z wypowiedzią wiceszefa MON. W piątek natomiast zapowiedzieli skierowanie do prokuratury aktu oskarżenia przeciwko Kownackiemu.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie