Unia nie chce pestycydów. Zamierza wspierać biologiczne środki ochrony roślin
Parlament Europejski chce promować pestycydy pochodzenia biologicznego poprzez uproszczenie i przyspieszenie procedury ich dopuszczenia do obrotu. Chociaż chemiczne pestycydy są skuteczne, to stanowią potencjalne ryzyko dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska. Z danych Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Żywności wynika, że obecnie prawie połowa żywności zawiera pozostałości pestycydów.
Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do tego, aby zaproponowała projekt przepisów, które przyspieszą ocenę, autoryzację i rejestrację tzw. pestycydów niskiego ryzyka. Chodzi o substancje wykorzystywane do ochrony roślin uprawnych, które mają pochodzenie biologiczne.
Tylko siedem środków
Jak do tej pory autoryzowano w UE tylko siedem substancji klasyfikowanych jako "pestycydy niskiego ryzyka".
W przyjętej 15 lutego rezolucji Parlament Europejski dał czas Komisji Europejskiej na opracowanie korzystniejszych dla konsumentów przepisów do końca 2018 roku.
- Mówimy o organizmach, wirusach, bakteriach, nicieniach, które muszą przejść proces certyfikacji, nie tylko bardzo długi, ale i drogi - wyjaśnił poseł Herbert Dorfmann (EPL, Włochy), członek Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i jeden z ośmiu autorów rezolucji.
Niektórzy wolą tańszą chemię
Niektóre z państw członkowskich odmówiły autoryzacji pestycydów niskiego ryzyka, tłumacząc się rzekomo niską skutecznością tych środków. Państwa te nie wzięły jednak pod uwagę korzyści dla organicznego rolnictwa, środowiska i zdrowia publicznego. Z danych Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Żywności wynika, że około 45 proc. żywności dostepnej na ryunku europejskim zawiera pozostałosci pestycydów.
- Stosujemy zbyt wiele zwykłych pestycydów, które są chemiczne i przeważnie niebezpieczne. Zostały zaprojektowane po to, by zabijać. Powodują one także szkody dla naszego zdrowia - powiedział poseł Pavel Poc (S&D, Czechy), członek Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego.
Nowe przepisy mają pozwolić na zwiększenie użycia naturanych pestycydów w rolnictwie.
polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze