Unia nie chce pestycydów. Zamierza wspierać biologiczne środki ochrony roślin

Biznes
Unia nie chce pestycydów. Zamierza wspierać biologiczne środki ochrony roślin
Pixabay.com

Parlament Europejski chce promować pestycydy pochodzenia biologicznego poprzez uproszczenie i przyspieszenie procedury ich dopuszczenia do obrotu. Chociaż chemiczne pestycydy są skuteczne, to stanowią potencjalne ryzyko dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska. Z danych Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Żywności wynika, że obecnie prawie połowa żywności zawiera pozostałości pestycydów.

Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do tego, aby zaproponowała projekt przepisów, które przyspieszą ocenę, autoryzację i rejestrację tzw. pestycydów niskiego ryzyka. Chodzi o substancje wykorzystywane do ochrony roślin uprawnych, które mają pochodzenie biologiczne.

 

Tylko siedem środków

 

Jak do tej pory autoryzowano w UE tylko siedem substancji klasyfikowanych jako "pestycydy niskiego ryzyka".

 

W przyjętej 15 lutego rezolucji Parlament Europejski dał czas Komisji Europejskiej na opracowanie korzystniejszych dla konsumentów przepisów do końca 2018 roku.

 

- Mówimy o organizmach, wirusach, bakteriach, nicieniach, które muszą przejść proces certyfikacji, nie tylko bardzo długi, ale i drogi - wyjaśnił poseł Herbert Dorfmann (EPL, Włochy), członek Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i jeden z ośmiu autorów rezolucji.

 

Niektórzy wolą tańszą chemię


Niektóre z państw członkowskich odmówiły autoryzacji pestycydów niskiego ryzyka, tłumacząc się rzekomo niską skutecznością tych środków. Państwa te nie wzięły jednak pod uwagę korzyści dla organicznego rolnictwa, środowiska i zdrowia publicznego. Z danych Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Żywności wynika, że około 45 proc. żywności dostepnej na ryunku europejskim zawiera pozostałosci pestycydów.


- Stosujemy zbyt wiele zwykłych pestycydów, które są chemiczne i przeważnie niebezpieczne. Zostały zaprojektowane po to, by zabijać. Powodują one także szkody dla naszego zdrowia - powiedział poseł Pavel Poc (S&D, Czechy), członek Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego.

 

Nowe przepisy mają pozwolić na zwiększenie użycia naturanych pestycydów w rolnictwie.

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie