Thomas Perez nowym liderem Partii Demokratycznej

Świat
Thomas Perez nowym liderem Partii Demokratycznej
PAP/EPA/Erik S. Lesser

Podczas sobotniej konferencji w Atlancie Krajowy Komitet Partii Demokratycznej (DNC) wybrał na swego szefa byłego ministra pracy Thomasa Pereza. Najważniejszym wyzwaniem dla nowego lidera Demokratów będzie teraz "zjednoczenie i odmłodzenie partii" - piszą agencje.

55-letni Perez obejmuje przywództwo Partii Demokratycznej w szczególnie trudnym momencie - zauważa w komentarzu agencja Reutera.

 

Będzie musiał dokonać "gruntownej przebudowy partii, która wciąż jeszcze nie wyszła z szoku po wygranej Donalda Trumpa w wyborach 8 listopada, a zarazem przekuć narastające w społeczeństwie amerykańskim oddolne nastroje sprzeciwu wobec rządów Trumpa w polityczne poparcie dla Demokratów" - pisze Reuters.

 

Zaufany współpracownik Obamy

 

- Przeżywamy kryzys zaufania, a także kryzys poczucia własnej wartości - zaznaczył w swym wystąpieniu programowym Perez, który został wybrany w drugiej turze głosowania, uzyskując 235 głosów. Obiecał, że Partia Demokratyczna w większym niż dotąd stopniu oprze się na dołach partyjnych i oddolnych inicjatywach.

 

Eksperci przypominają, że Perez był jednym z najbardziej zaufanych współpracowników prezydenta Baracka Obamy, który uczynił wszystko, co możliwe, by ułatwić jego nominację na ministra pracy w 2013 r.

 

Kontrkandydatem pierwszy muzułmanin w Kongresie USA

 

Kontrkandydatem Pereza - syna imigrantów z Dominikany - był w sobotnim głosowaniu Keith Ellison z Minnesoty, który uzyskał 200 głosów. Kandydaturę Elissona, który jest pierwszym muzułmaninem wybranym do Kongresu USA, poparł liberalny senator z Vermont Bernie Sanders.

 

Obie kandydatury - i poparcie dla nich ze strony prominentnych Demokratów - wskazują wyraźnie, że podziały, jakie zarysowały się podczas walki o nominację kandydata Demokratów w wyborach 2016 r. między Hillary Clinton a Sandersem, nadal się utrzymują i są wciąż głębokie - zauważa Reuters.

 

Gratulacje od prezydenta

 

- Gratuluję Thomasowi Perezowi wyboru na stanowisko prezesa Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej (DNC) - napisał na Twitterze prezydent Donald Trump. Jak podkreślił, nominacja ta jest dobrą wiadomością nie tylko dla samego Pereza, ale i dla Republikanów.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie