Francja wyśle żołnierzy do Nigru w ramach operacji antyterrorystycznej

Świat
Francja wyśle żołnierzy do Nigru w ramach operacji antyterrorystycznej
Armée française - Opérations militaires/Facebook.com

Kontyngent złożony z 50-80 żołnierzy służb specjalnych będzie dyslokowany w pobliżu granicy tego kraju z Mali - zapowiedział w sobotę francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian, który złożył wizytę w Niamey.

O wzmocnienie francuskiej obecności wojskowej w Nigrze zwrócił się prezydent Mahamadou Issoufou, który w sobotę rozmawiał z francuskim ministrem obrony.

 

Jednostka łączności i wsparcia operacyjnego (DLAO) z Francji będzie stacjonować w regionie Tillaberi na zachodzie kraju. Jej misja rozpocznie się już za trzy dni.

 

Wsparcie dla wojsk Nigru

 

Jak podkreśla agencja AFP, na pograniczu Mali i Nigru wzmogła się w ostatnim okresie działalność ugrupowań terrorystycznych przenikających z Mali, w tym - bojowników z ruchu na rzecz jedności dżihadu w Afryce zachodniej. W środę w pobliżu Tillaberi doszło do ataku na jednostkę wojskową, w wyniku którego śmierć poniosło 15 żołnierzy.

 

Francuski kontyngent sił specjalnych będzie wyposażony w środki kontroli przestrzeni powietrznej i samoloty dla zapewnienia wsparcia wojskom lądowym Nigru.

 

4 tys. żołnierzy bierze udział w operacji

 

Jednostki francuskie uczestniczące w operacji "Barkhane", w sile 4 tys. żołnierzy, stacjonują w stolicy Nigru, Niamey. Prowadzą operacje antyterrorystyczne w Mali, Nigrze, Czadzie i Burkina Faso.

 

W Nigrze dysponują one czterema myśliwcami Mirage 2000 i pięcioma dronami Reaper, dzięki którym pozyskują informacje o sytuacji w całym regionie.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie