"Nie pozwólmy na zmianę ustroju państwa!". Protesty KOD przeciw reformie sądownictwa

Polska

W sobotę w dziesięciu miastach Komitet Obrony Demokracji protestuje przeciwko reformie sądownictwa. Manifestacje odbywają się pod hasłem: "nie pozwólmy na zmianę ustroju państwa!". KOD sprzeciwia się m.in. planowanym zmianom w Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS).

- Jeśli projekt PiS ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przejdzie, wówczas idąc do sądu, spotkasz iluzję sprawiedliwości. Ta instancja będzie bowiem pod wpływem polityków. Będzie upartyjniona - napisał Komitet Obrony Demokracji na swojej stronie, zachęcając do udziału w protestach.

 

Pod Sądem Okręgowym w Lublinie zbierano podpisy przeciwko projektowi ustawy.

 

W sobotę pikiety i wiece odbywają się także w Bielsku-Białej, Katowicach, Gdańsku, Koszalinie, Łodzi, Szczecinie, Rzeszowie i w Warszawie.

 

 

 

Zmiany w KRS

 

22 lutego Ministerstwo Sprawiedliwości przesłało KRS do zaopiniowania nieco zmieniony projekt nowelizacji ustawy (krytykowanej przez sędziów, RPO i niektóre organizacje pozarządowe - red.). Resort poprosił KRS o opinię do 1 marca.

 

W styczniu Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o planowanych zmianach, zgodnie z którymi m.in. utworzone miałyby zostać dwa organy KRS: Pierwsze i Drugie Zgromadzenie Rady.

 

W skład pierwszego wejść mają: I Prezes SN, prezes NSA, minister sprawiedliwości, osoba powołana przez prezydenta, czterech posłów i dwóch senatorów. Drugie Zgromadzenie ma tworzyć 15 sędziów wszystkich szczebli zgłaszanych przez kluby poselskie i marszałka Sejmu, a rekomendowanych przez stowarzyszenia sędziowskie.

 

Zgodnie z projektem, ma zostać wprowadzony też wymóg przedstawiania przez KRS co najmniej dwóch kandydatów na wolne stanowisko sędziowskie (a nie jak dziś - jednego), spośród których prezydent powoływałby na urząd sędziego. Projekt przewiduje też, że mandaty piętnastu sędziów-członków obecnej KRS wygasłyby po 90 dniach od wejścia w życie nowej ustawy.

 

PAP, polsatnews.pl

mta/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie