"Nie pozwólmy na zmianę ustroju państwa!". Protesty KOD przeciw reformie sądownictwa
W sobotę w dziesięciu miastach Komitet Obrony Demokracji protestuje przeciwko reformie sądownictwa. Manifestacje odbywają się pod hasłem: "nie pozwólmy na zmianę ustroju państwa!". KOD sprzeciwia się m.in. planowanym zmianom w Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS).
- Jeśli projekt PiS ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przejdzie, wówczas idąc do sądu, spotkasz iluzję sprawiedliwości. Ta instancja będzie bowiem pod wpływem polityków. Będzie upartyjniona - napisał Komitet Obrony Demokracji na swojej stronie, zachęcając do udziału w protestach.
Pod Sądem Okręgowym w Lublinie zbierano podpisy przeciwko projektowi ustawy.
W sobotę pikiety i wiece odbywają się także w Bielsku-Białej, Katowicach, Gdańsku, Koszalinie, Łodzi, Szczecinie, Rzeszowie i w Warszawie.
#KODŚląskie protestuje przeciwko zmianom w #KRS #wolnesądy #KOD pic.twitter.com/VDf6zR0gUA
— KOD (@Kom_Obr_Dem) 25 lutego 2017
Zmiany w KRS
22 lutego Ministerstwo Sprawiedliwości przesłało KRS do zaopiniowania nieco zmieniony projekt nowelizacji ustawy (krytykowanej przez sędziów, RPO i niektóre organizacje pozarządowe - red.). Resort poprosił KRS o opinię do 1 marca.
W styczniu Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o planowanych zmianach, zgodnie z którymi m.in. utworzone miałyby zostać dwa organy KRS: Pierwsze i Drugie Zgromadzenie Rady.
W skład pierwszego wejść mają: I Prezes SN, prezes NSA, minister sprawiedliwości, osoba powołana przez prezydenta, czterech posłów i dwóch senatorów. Drugie Zgromadzenie ma tworzyć 15 sędziów wszystkich szczebli zgłaszanych przez kluby poselskie i marszałka Sejmu, a rekomendowanych przez stowarzyszenia sędziowskie.
Zgodnie z projektem, ma zostać wprowadzony też wymóg przedstawiania przez KRS co najmniej dwóch kandydatów na wolne stanowisko sędziowskie (a nie jak dziś - jednego), spośród których prezydent powoływałby na urząd sędziego. Projekt przewiduje też, że mandaty piętnastu sędziów-członków obecnej KRS wygasłyby po 90 dniach od wejścia w życie nowej ustawy.
PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej