Papież apeluje do księży o okazywanie bliskości parom żyjącym bez ślubu

Świat
Papież apeluje do księży o okazywanie bliskości parom żyjącym bez ślubu
PAP/EPA/GIORGIO ONORATI

Papież Franciszek zachęcał rzymskich proboszczów do tego, by okazywali bliskość także z parami, które żyją bez ślubu. Kościół ich nie porzuca i powinien otaczać troską - podkreślił w sobotę.

Podczas spotkania z uczestnikami kursu na temat małżeństwa, zorganizowanego przez Rotę Rzymską papież zachęcał księży: "bądźcie braćmi, którzy słuchają".

 

- W większości przypadków jesteście pierwszymi rozmówcami młodych ludzi, którzy chcą założyć rodzinę i zawrzeć sakrament małżeństwa - mówił Franciszek. - To do was głównie zwracają się małżonkowie, którzy z powodu poważnych problemów w ich związku, są w kryzysie, potrzebują ożywienia wiary i ponownego odkrycia łaski sakramentu, a w niektórych przypadkach proszą o wskazówki, by rozpocząć proces orzekania nieważności małżeństwa - dodał.

 

- Nikt lepiej od was nie zna i nie ma lepszego kontaktu z rzeczywistością tkanki społecznej doświadczając różnorodnej złożoności związków zawartych przed Chrystusem, związków nieformalnych, związków cywilnych, związków, które się rozpadły - powiedział Franciszek.

 

"Postępujcie tak, aby wierni widzieli w was braci"

 

Jako podstawowe zadanie wskazał proboszczom głoszenie "łaski sakramentu małżeństwa" między mężczyzną a kobietą. Ten cel, jak wyjaśniał, realizuje się w czasie przygotowania do małżeństwa.

 

Papież zachęcał: oferujcie to świadectwo i troskę także wspierając tych, którzy zdali sobie sprawę z tego, że ich związek nie jest prawdziwym małżeństwem sakramentalnym i chcą wyjść z tej sytuacji. - Postępujcie tak, aby wasi wierni widzieli w was nie tyle ekspertów od biurokratycznych aktów czy norm prawnych, ale jako braci, którzy przyjmują postawę słuchania i zrozumienia - wezwał Franciszek.

 

Następnie dodał: okazujcie bliskość, zgodnie ze stylem Ewangelii, spotykając i przyjmując tych młodych ludzi, którzy wolążyć bez ślubu. - Oni w wymiarze duchowym są wśród ubogich i maluczkich, wobec których Kościół, idąc śladami swego Mistrza i Pana, chce być matką, która nie porzuca, ale która zbliża się i otacza troską - wyjaśnił Franciszek.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie