Siły specjalne Iraku są w zachodnim Mosulu

Świat
Siły specjalne Iraku są w zachodnim Mosulu
PAP/EPA/STR

Irackie siły specjalne weszły w piątek do jednej z dzielnic w zachodnim Mosulu, kontrolowanym przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS). Stało się to pierwszy raz od rozpoczęcia przed czterema miesiącami ofensywy na Mosul, zdobyty przez IS w 2014 roku.

Do jednej z dzielnic mieszkalnych w zachodnim Mosulu weszły elitarne jednostki antyterrorystyczne CTS - sprecyzował jeden z dowódców tej formacji Sami al-Aridhi.

 

Poinformował, że CTS odbiły z rąk dżihadystów bazę wojskową al-Gazlani oraz dzielnicę Tal al-Rajjan w południowo-zachodniej części Mosulu, a obecnie atakują dzielnicę Al-Maamun oraz Jarmuk.

 

Kilka tysięcy ofiar śmiertelnych

 

Wcześniej "całkowicie opanowano" lotnisko w Mosulu, położone na południowo-zachodnich obrzeżach tego drugiego co do wielkości miasta w Iraku - poinformował przedstawiciel irackich władz, na którego powołuje się agencja Associated Press.

 

Szturm na lotnisko i bazę przypuszczono w czwartek, w piątym dniu ofensywy sił rządowych na zachodnią część Mosulu, która jest ostatnim bastionem IS w Iraku. Po kilku tygodniach ciężkich walk wojsko irackie odbiło w styczniu z rąk dżihadystów wschodnią część miasta.

 

Według ONZ od początku ofensywy na Mosul domy musiało opuścić ponad 160 tys. cywilów. Liczbę ofiar śmiertelnych operacji szacuje się na kilka tysięcy.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie