Siedem milionów ludzi cierpi głód wskutek terroru Boko Haram

Świat
Siedem milionów ludzi cierpi głód wskutek terroru Boko Haram
Pixabay.com/kristi611/CC0 Public Domain
Zdjęcie ilustracyjne

W Kamerunie, Czadzie, Nigrze i Nigerii około 7,1 mln ludzi głoduje w konsekwencji terroru, jaki szerzy w tym regionie Afryki islamska organizacja terrorystyczna Boko Haram - ogłosiła w piątek w Rzymie Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Komunikat FAO ukazał się w dniu, w którym w Oslo odbywała się konferencja humanitarna w sprawie zmobilizowania funduszów dla tego regionu. Podano na niej, że liczba osób głodujących i zagrożonych głodem na tych terenach wzrosła przeszło dwukrotnie od czerwca ub. roku. Wśród nich jest 515 000 dzieci.

 

Według danych ONZ nawiedzony klęską głodu region Afryki będzie potrzebował w tym roku pomocy w wysokości 1,5 miliarda dolarów. Tymczasem, jak ogłoszono w Oslo, donatorzy zadeklarowali dotąd 672 miliony dolarów pomocy.

 

Jezioro Czad jedynym źródłem wody

 

Stany Zjednoczone zakomunikowały, że poinformują w późniejszym terminie o swoim wkładzie w tę pomoc.

 

Mieszkańcy rozległych terenów wokół jeziora Czad znajdują się w dramatycznej sytuacji. Terror, jaki szerzą bojownicy Boko Haram, sprawia, że uprawa pól, tradycyjne połowy w jeziorze Czad czy na przykład doprowadzenie bydła do wodopoju za każdym razem wiążą się z niebezpieczeństwem utraty życia z rąk terrorystów.

 

Bezodpływowe jezioro Czad o powierzchni 1 350 km kw. bywa dla setek tysięcy mieszkańców tych terenów jedynym źródłem wody.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie