PO zapowiada akt oskarżenia przeciw Kownackiemu. Za "krew na rękach"

Polska
PO zapowiada akt oskarżenia przeciw Kownackiemu. Za "krew na rękach"
Polsat News

Wiceszef MON Bartosz Kownacki, obarczając polityków PO odpowiedzialnością za śmierć 96 osób w katastrofie smoleńskiej, przekroczył granice nie tylko kultury, ale i prawa; skierujemy do prokuratury akt oskarżenia przeciwko niemu - zapowiedzieli w piątek posłowie PO.

- Wczoraj wszyscy byliśmy świadkami haniebnej wypowiedzi ministra Bartosza Kownackiego, który podczas informacji udzielanej przez rząd na temat lotów najważniejszych osób w państwie stwierdził, że posłowie Platformy Obywatelskiej nie mają prawa pytać o stan bezpieczeństwa najważniejszych osób w państwie w związku z tym, że mamy krew na rękach - powiedział Jan Grabiec (PO) na briefingu w Sejmie.

 

Według niego, ta wypowiedź Kownackiego miała przysłonić brak odpowiedzi na pytania zadawane przez posłów PO.

 

- Wczoraj byliśmy świadkami przekroczenia kolejnych granic w debacie publicznej. Minister Kownacki przekroczył granice nie tylko kultury osobistej, nie tylko standardów demokratycznych, ale także prawa. Oskarżył grupę posłów PO przebywających na sali, ale także partię Platformę Obywatelską, o udział w śmierci 96 osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej - mówił poseł PO Mariusz Witczak.

 

"Haniebne oszczerstwa"


- W związku z powyższym składamy prywatny akt oskarżenia przeciwko ministrowi Kownackiemu. Oskarżamy posła Kownackiego o zniesławienie posłów Platformy Obywatelskiej - oświadczył Witczak. Jak zaznaczył, czyn ten jest ścigany z art. 212 Kodeksu karnego.

 

- Domagamy się, aby już nigdy więcej w polskim parlamencie przedstawiciele PiS nie posługiwali się tak haniebnymi oszczerstwami i tak haniebnymi pomówieniami przeciwko jakimkolwiek parlamentarzystom - dodał poseł PO.

 

Wniosek o uchylenie immunitetu

 

Poseł Marcin Kierwiński zapowiedział, że w ciągu tygodnia posłowie PO wystąpią z wnioskiem o uchylenie immunitetu poselskiego Kownackiemu, by mógł za "te haniebne słowa" odpowiedzieć przed sądem.

 

- Będziemy starali się to tak zrobić, aby już na przyszłym posiedzeniu Sejmu - oczywiście, jeżeli marszałek Marek Kuchciński na to pozwoli - taki wniosek mógł być głosowany - dodał.

 

Podkreślił, że słowa takie, jak te wypowiedziane przez Kownackiego, muszą być osądzone przez sąd. - Dołożymy wszelkich starań, aby pani minister Kownacki odpowiedział za te kłamliwe słowa - dodał.

 

Grabiec zapowiedział ponadto, że posłowie PO zwrócą się do Okręgowej Izby Adwokackiej, do której należy wiceszef MON, aby dokonała oceny, "czy poseł Kownacki jako reprezentant zawodu prawniczego nie przekroczył zasad tego zawodu, używając języka nieparlamentarnego i niegodnego, dokonując radykalnych kłamliwych ocen".

 

W czwartek posłowie PO zapowiedzieli też skierowanie wniosku do Komisji Etyki Poselskiej w związku z wypowiedzią wiceszefa MON.


"Skończcie ten chocholi taniec"

 

Kownacki powiedział w czwartek dziennikarzom w Sejmie, że nie żałuje swojego wystąpienia na sali sejmowej, a posłowie PO mają prawo kierować dowolne wnioski czy pozwy. 

 

Wiceszef MON przedstawiał w czwartek Sejmie, na wniosek klubu PO, informację ws. wykorzystywania przez premier oraz prezydenta wojskowych samolotów transportowych CASA do celów prywatnych. - Skończcie ten chocholi taniec wokół transportu najważniejszych osób w państwie.(...)Na całym świecie się to odbywa, a wy jako Platforma Obywatelska macie najmniejsze prawo, żeby o tym mówić, bo to wy macie krew 96 osób na rękach, bo robiliście ten chocholi taniec przez ostatnie kilka lat" - powiedział m.in. Kownacki.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie