Mieli wyłudzić 4,5 mln zł VAT. Usłyszeli zarzuty

Polska
Mieli wyłudzić 4,5 mln zł VAT. Usłyszeli zarzuty
Pixabay.com

Wyłudzenie 4,5 mln zł podatku VAT i usiłowanie wyłudzenia kolejnych 400 tys. zł zarzuciła prokuratura w Zamościu (Lubelskie) 14 podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Dziewięć osób zostało aresztowanych.

Grupa działała od października 2014 r. do grudnia 2016 r. Podejrzani stosowali mechanizm tzw. karuzeli podatkowej i znikającego podatnika - poinformował w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu Bartosz Wójcik.

 

Pretekstem do wyłudzania podatku VAT był dokumentowany za pomocą fałszywych faktur rzekomy wywóz za granicę towarów - paneli słonecznych, ogniw fotowoltaicznych i bejcy ognioodpornej - które wcześniej wielokrotnie były przedmiotem pozornych transakcji sprzedaży między różnymi firmami. Towary miały być sprowadzane z Czech i Słowacji.

 

Firmami zarządzały "słupy"


Podejrzani utworzyli kilkadziesiąt firm, zarządzanych przez przypadkowe osoby, tzw. słupy. Wzajemnie pozornie sprzedawały one sobie towary, które ciągle spoczywały w jednym magazynie.

 

- Pierwsza i ostatnia firma w takim łańcuchu, to były podmioty zagraniczne. Dzięki kolejnym pozornym transakcjom rosła wartość podatku VAT. Firmy zobowiązane do jego zapłacenia znikały, a firma, która rzekomo miała towar wyeksportować, zgłaszała się po zwrot VAT - powiedział Wójcik.

 

W ten sposób grupa wyłudziła około 4,5 mln zł. Wypłatę kolejnych 400 tys. zł zablokowały urzędy skarbowe.

 

Członków grupy zatrzymali funkcjonariusze CBŚP i ABW.

 

Akcja dokładnie zaplanowana


Policjanci z CBŚP od roku rozpracowywali tę grupę przestępczą. Przy pomocy wywiadu skarbowego z Lublina ustalili jej członków. - Policjanci ustalili, że w tę działalność zaangażowane były osoby, które wcześniej trudniły się przestępczością typowo kryminalną, wymuszeniami i rozbojami - powiedziała rzeczniczka CBŚP Agnieszka Hamelusz.

 

Zatrzymania dokonane przez CBŚP miały miejsce w województwach: lubelskim, mazowieckim, śląskim, opolskim i wielkopolskim. - Akcja zatrzymań została skrupulatnie zaplanowana. Blisko 100 funkcjonariuszy jednocześnie weszło pod kilkadziesiąt adresów w pięciu województwach - dodała rzeczniczka.

 

W planach kolejne zatrzymania


Prokurator ogłosił zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie, mającej na celu popełnianie przestępstw oraz przestępstw skarbowych. Związane one były z tworzeniem dokumentacji księgowej poświadczającej nieprawdę, wyłudzeniem z polskich organów skarbowych zwrotu podatku VAT, a także praniem brudnych pieniędzy.

 

Zarzut kierowania grupą przestępczą prokuratura postawiła mieszkańcowi powiatu Biała Podlaska, Grzegorzowi J. Mężczyzna był poszukiwany listem gończym, bowiem uchylał się od odbycia kary 5 lat więzienia orzeczonej za inne przestępstwa.

 

Dziewięć osób zostało aresztowanych, wobec pięciu prokurator zastosował dozór policji i zakaz opuszczania kraju. Szefowi grupy grozi do 10 lat więzienia, jej członkom - do 8 lat więzienia.

 

W toku śledztwa zajęto na poczet przyszłych kar mienie o wartości blisko 2 mln zł.

 

Śledczy określają sprawę jako rozwojową, policjanci z CBŚP planują kolejne zatrzymania.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie