Krytyka Izraela za "zbyt pobłażliwy" wyrok dla żołnierza, który zabił rannego Palestyńczyka

Świat
Krytyka Izraela za "zbyt pobłażliwy" wyrok dla żołnierza, który zabił rannego Palestyńczyka
PAP/EPA/JIM HOLLANDER / POOL

Jako "zbyt pobłażliwy" i "nie do przyjęcia" oceniło w piątek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) wyrok 18 miesięcy więzienia dla izraelskiego żołnierza, który w marcu 2016 roku zabił rannego Palestyńczyka.

- Ta sprawa podkopuje zaufanie do systemu sprawiedliwości i wzmacnia kulturę bezkarności - oświadczyła na briefingu prasowym w Genewie rzeczniczka UNHCHR Ravina Shamdasani.

 

We wtorek izraelski żołnierz Elor Azaria został skazany przez sąd wojskowy na półtora roku więzienia za zastrzelenie rannego Palestyńczyka, który wcześniej zaatakował nożem izraelskich wojskowych w Hebronie na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu.

 

Strzał w głowę


Proces trwał wiele miesięcy i uwydatnił głębokie podziały wśród opinii publicznej. Podzielił tych, którzy uważali, że armia musi szanować swoje wartości etyczne oraz tych, którzy byli zdania, że żołnierzom mającym do czynienia z atakami ze strony Palestyńczyków należy się niezachwiane poparcie.

 

Na ujawnionym nagraniu wideo widać, że 21-letni palestyński napastnik leży ranny, ale jeszcze żyje, gdy 19-letni wówczas żołnierz strzela mu w głowę.


Premier za ułaskawieniem

 

Azarii groziło do 20 lat więzienia. Prokurator wojskowy zażądał od trzech do pięciu lat pozbawienia wolności.

 

Tymczasem jeszcze przed ogłoszeniem wyroku, ale również tuż po jego wydaniu premier Izraela Benjamin Netanjahu opowiedział się za ułaskawieniem żołnierza.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie