"Będziemy patrzeć władzy na ręce". W Sejmie powstało koło poselskie "Republikanie"

Polska
"Będziemy patrzeć władzy na ręce". W Sejmie powstało koło poselskie "Republikanie"
Polsat News

W jego skład wchodzą dwie byłe posłanki Kukiz'15: Magdalena Błeńska oraz Anna Siarkowska; dołączyła do nich Małgorzata Janowska (wcześniej niezrzeszona). - Chcemy być merytoryczną opozycją - zadeklarowała Siarkowska.

Posłanki Błeńska oraz Siarkowska zrezygnowały w czwartek z członkostwa w sejmowym klubie Kukiz'15. Jak tłumaczyła wówczas Siarkowska, powodem rezygnacji była utrata zaufania do klubu po tym, do czego doszło w Sejmie 16 grudnia ub.r. Jej zdaniem większość klubu Kukiz'15 wzmacniała wówczas działania obstrukcyjne, nie biorąc udziału w głosowaniu.

 

Siarkowska powiedziała w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że nowe koło poselskie "Republikanie" będzie merytoryczną opozycją. Zapewniła, że celem "Republikanów" nie jest założenie nowej partii politycznej, ani popieranie PiS, tylko troska o dobro wspólne. - Ważne są dla nas wartości konserwatywne i wolnościowe podejście do gospodarki - podkreśliła.

 

- Chcemy być merytoryczną opozycją, której Polsce najbardziej dzisiaj brakuje. Będziemy patrzeć na ręce władzy, będziemy ją rozliczać, będziemy konstruktywni. Projekty, które służą Polsce, będą mogły liczyć na nasze wsparcie - powiedziała Siarkowska.

 

Wójcikowski też chciał odejść z Kukiz’15


Błeńska przekonywała, że decyzja o utworzeniu koła poselskiego "kiełkowała" już od dłuższego czasu. Jak dodała, razem z nią i Siarkowską, z klubu Kukiz'15 miał odejść też Rafał Wójcikowski, który zginął w wypadku samochodowym. - Razem z nim snuliśmy plany, aby utworzyć koło Republikańskie - przyznała.

 

"To nie jest dla mnie żaden szok"


Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz komentując odejście posłanek podkreślił, że nie było ono dla niego szokiem. - W sytuacji gdy odchodzą posłanki, które praktycznie od początku mają swój światopogląd, objawiający się również w głosowaniach sprzecznych z pewnym konsensusem osiągniętym na posiedzeniu klubu, to nie jest dla mnie żaden szok - powiedział. Jak ocenił, posłanki "prowadziły własną politykę".

 

- Życzę wszystkiego dobrego tej nowe grupie w parlamencie - powiedział lider Kukiz'15.

 

Protest opozycji


16 grudnia ub.r. rozpoczął się na sali sejmowej protest posłów PO i Nowoczesnej, którego powodem były planowane przez marszałka Sejmu zmiany dotyczące zasad pracy dziennikarzy w parlamencie i wykluczenie z posiedzenia posła Platformy Michała Szczerby. Później posłowie protestowali również w związku z głosowaniami m.in. nad ustawą budżetową na 2017 rok, które odbyły się podczas obrad przeniesionych przez marszałka Sejmu do Sali Kolumnowej. Spośród posłów Kukiz'15 w głosowaniu udział wzięła Siarkowska oraz Wójcikowski.

 

Siarkowska i Błeńska należą do założonego przez Przemysława Wiplera Stowarzyszenia "Republikanie".  Siarkowska jest wiceprezesem tego Stowarzyszenia, a Błeńska koordynatorem Klubu Republikańskiego Sopot. Do stowarzyszenia należą też inni posłowie Kukiz'15: Józef Brynkus i Tomasz Jaskóła. Należał do niego również Wójcikowski.

 

Małgorzata Janowska weszła do Sejmu na początku lutego br. w miejsce Rafała Wójcikowskiego.

 

Zgodnie z regulaminem Sejmu, koło poselskie musi liczyć co najmniej 3 członków.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie