"Banki wykorzystały uprzywilejowaną pozycję". Prezes UOKiK ws. frankowiczów

Biznes
"Banki wykorzystały uprzywilejowaną pozycję". Prezes UOKiK ws. frankowiczów
Polsat News

Prezes UOKiK przedstawił trzy kolejne istotne poglądy, które tym razem dotyczą sporów między konsumentami a Bankiem Millennium, ING Bankiem Śląskim oraz Getin Noble Bankiem. Chodzi o postanowienia umów kredytu hipotecznego waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego - poinformował UOKiK w komunikacie.

 

We wszystkich sprawach konsumenci zarzucają przedsiębiorcom użycie w umowach kredytu hipotecznego waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego niedozwolonych klauzul indeksacyjnych.

 

"Klauzule sprzeczne z dobrymi obyczajami"

 

Kredytobiorcy, we wnioskach skierowanych do UOKiK, zakwestionowali postanowienia dotyczące indeksacji kwoty i rat kredytu. Zdaniem urzędu, postanowienia zawarte w umowach pozwalają bankom na jednostronne ustalanie w tabelach kursów kupna i sprzedaży franka szwajcarskiego, po których przeliczana jest kwota kredytu i rat kapitałowo-odsetkowych. Według UOKiK konsumenci nie są informowani na jakiej podstawie określają je banki.

 

"Jest to wykorzystanie uprzywilejowanej pozycji, jaką mają banki jako profesjonaliści oraz silniejsze strony w umowach z kredytobiorcami. Dlatego, zdaniem prezesa UOKiK, należy uznać te klauzule za niedozwolone i sprzeczne z dobrymi obyczajami" - napisano w komunikacie.

 

W ocenie prezesa UOKiK, uznanie przez sąd kwestionowanych zapisów umowy za niedozwolone może oznaczać, że całe umowy kredytu będą nieważne. Jednak, zdaniem urzędu, orzeczenie o nieważności umowy powinno nastąpić jedynie w sytuacji, gdy konsument w pełni zaakceptuje takie rozwiązanie.

 

"Ocena nie stanowi odniesienia do podobnych spraw"

 

Jak przypomina UOKiK, ocena prawna przedstawiona przez urząd nie może stanowić odniesienia dla innych spraw, które pozornie mogą wydawać się podobne. W każdym przypadku prezes UOKiK ocenia stan faktyczny i prawny, orzecznictwo w danej sprawie oraz wniosek skierowany przez powodów.

 

Istotny pogląd w sprawie to pisemne stanowisko prezesa UOKiK, w którym urząd przedstawia argumenty i poglądy ważne dla danego sporu, opierając się na określonym stanie faktycznym i prawnym. Z tego względu ocena przedstawiona w istotnym poglądzie nie może być odniesieniem do innych spraw.

 

Istotny pogląd wydawany jest tylko w sprawie toczącej się przed sądem i jest wydawany, jeżeli przemawia za tym interes publiczny.

 

PAP

 

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze