Bakterie z grupy coli w wodzie w 4 wsiach w Małopolsce

Polska
Bakterie z grupy coli w wodzie w 4 wsiach w Małopolsce
Pixabay.com/Arcaion/CC0 Public Domain

Woda ze stacji uzdatniania w miejscowości Siedlec (powiat bocheński) nie jest zdatna do spożycia - poinformowała w piątek Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna Bochni. Wodociąg obsługuje 1600 mieszkańców z czterech wsi: Chełm, Gierczyce (częściowo), Moszczenica, Siedlec.

Według wspomnianej informacji badania laboratoryjne wykazały "przekroczenie mikrobiologiczne, obecność bakterii grupy coli w ilości 34 (jtk - jednostek tworzących kolonię) oraz enterokoki kałowe w ilości 54 (jtk). W obu przypadkach wartość dopuszczalna jest 0 (jtk).

 

"Woda ta nadaje się tylko do działań naprawczych związanych z doprowadzeniem jakości wody do obowiązujących przepisów, a także do celów sanitarnych związanych ze spłukiwaniem toalet oraz celów przeciwpożarowych" - można przeczytać w komunikacie.

 

Koordynator ds. kontaktów z mediami Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie Elżbieta Kuras poinformowała, iż nie wiadomo kiedy znów będzie można korzystać z wody ze stacji w Siedlcu. Dodała jednak, że "istnieje nadzieja", iż na początku przyszłego tygodnia.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie