850 tys. euro z UE na opiekę medyczną nad dziećmi w Polsce i na Litwie

Polska
850 tys. euro z UE na opiekę medyczną nad dziećmi w Polsce i na Litwie
Polsat News

Dwa podlaskie i dwa litewskie szpitale dostaną blisko 850 tys. euro z UE z programu transgranicznego na poprawę opieki medycznej nad dziećmi. Kupowany będzie sprzęt medyczny, lekarze będą się szkolić.

W piątek w Białymstoku zakończyła się dwudniowa konferencja inaugurująca projekt. Biorą w nim udział szpitale wojewódzkie z Białegostoku i Suwałk (podlegają samorządowi województwa podlaskiego) oraz litewskie z Alytusa i Mariampola.

 

W czwartek omawiano projekt, w piątek uczestnicy projektu wizytowali szpital w Białymstoku.

 

Szpital wojewódzki w Białymstoku doposaży oddział neonatologii i patologii z intensywną terapią w stanowiska do resuscytacji noworodków, zostaną kupione respiratory, pompy infuzyjne i łóżeczka. Nowy sprzęt pojawi się też na oddziałach pediatrycznych szpitala wojewódzkiego w Suwałkach oraz w szpitalach w Mariampolu i Alytusie. Remont przejdzie również oddział chirurgii dziecięcej suwalskiego szpitala.

 

Oprócz inwestycji, w ramach projektu odbywać się również będą warsztaty dla lekarzy oraz zajęcia edukacyjne z profilaktyki zdrowia dla dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym.

 

Samorząd województwa zapewnia wkład własny


Odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk przypomniał, że oddział neonatologiczny szpitala wojewódzkiego w Białymstoku został oddany do użytku w ostatnich miesiącach w ramach przenosin całego pionu ginekologii do głównych budynków szpitala. Podkreślił, że projekt polsko-litewski wpisuje się we wszystkie inwestycje samorządu województwa związane z wyposażaniem szpitali.

 

Przypomniał, że samorząd województwa zapewnia wkład własny wszystkim szpitalom samorządowym, które przygotują "dobre" wnioski do funduszy unijnych, by zdobywać zewnętrzne fundusze na rozwój. Podlaskie szpitale walczą też o pieniądze z innego programu transgranicznego Polska-Białoruś-Ukraina.

 

Pieniądze na zakup sprzętu


Dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białymstoku Cezary Nowosielski zaznaczył, że w ramach przenosin pionu ginekologicznego wyposażono oddział ginekologii i położnictwa. - A z tego projektu będziemy kupowali nowoczesne sprzęty na oddział neonatologiczny. Są to stanowiska do resuscytacji noworodka, pompy infuzyjne, łóżeczka noworodkowe, respiratory - powiedział Nowosielski.

 

Białostocki szpital dostanie w ramach projektu ok. 260 tys. euro z czego większość trafi na zakup sprzętu medycznego. Szpital przygotowuje przetargi na zakup tych urządzeń. Urządzenia mają być kupione jeszcze w 2017 r.

 

Sale nie były remontowane od lat 80-tych


Dyrektor szpitala wojewódzkiego w Suwałkach Adam Szałanda mówi, że szpital ten od kilku lat doposaża oddziały, które opiekują się małymi pacjentami. Wskazał, że zmodernizowano oddział pediatryczny, neonatologiczny. Doposażenia wymagają natomiast oddział położniczy, blok operacyjny i chirurgia dziecięca. W ramach projektu będzie wyremontowany oddział chirurgii dziecięcej. Będą wyremontowane sale pobytu pacjentów (nie były remontowane od lat 80-tych), wymienione instalacje techniczne, będą kupione łóżeczka dziecięce. Suwalski szpital ma do wykorzystania 237 tys. euro. Inwestycje będą prowadzone w drugiej połowie 2017 r.

 

Szpital w Mariampolu wielokrotnie w poprzednich latach brał udział w różnych projektach transgranicznych z polskimi partnerami, dla szpitala w Alytusie natomiast to pierwsze tego typu doświadczenie - powiedział Gintaras Skamarocius, który koordynuje projekt na Litwie. Szpital w Mariampolu przeszedł modernizację i był doposażony. "Inwestycja w zdrowie dzieci jest prawdziwą inwestycją" - podkreśliła dyrektor szpitala w Mariampolu Audrone Kuodiene i dodała, że kolejny projekt to szansa na kolejną poprawę warunków diagnostyki najmłodszych pacjentów.

 

Wartość ogólna projektu to ok. 1 mln euro. 850 tys. euro to środki z UE z programu Interreg V-A Litwa-Polska. 85 proc. to pieniądze na inwestycje, pozostałe na szkolenia i inne działania. Projekt będzie realizowany do końca 2018 r.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie