Z klubu Kukiz'15 odeszły dwie posłanki. Powodem "utrata zaufania"

Polska
Z klubu Kukiz'15 odeszły dwie posłanki. Powodem "utrata zaufania"
commons.wikimedia.org/Aleksandra Szewczuk/Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0
Z klubu Kukiz'15 odeszły posłanki Magdalena Błeńska (z prawej) i Anna Siarkowska.

Magdalena Błeńska i Anna Siarkowska zrezygnowały w czwartek z członkostwa w sejmowym klubie Kukiz'15 - powiedział rzecznik ugrupowania Jakub Kulesza. - Powodem jest utrata zaufania do klubu, po tym do czego doszło 16 grudnia. Do sytuacji, w której większość klubu wzmacniała działania obstrukcyjne nie biorąc udziału w głosowaniu, a obowiązkiem posła jest głosować - wyjaśniła Siarkowska.

Klub Kukiz'15 będzie teraz liczył 33 posłów. O swoich planach posłanki poinformują w piątek w Sejmie podczas konferencji prasowej, która ma się odbyć o godz. 12.

 

16 grudnia rozpoczął się na sali sejmowej protest posłów PO i Nowoczesnej, którego powodem były planowane przez marszałka Sejmu zmiany dotyczące zasad pracy dziennikarzy w Sejmie i wykluczenie z posiedzenia posła PO Michała Szczerby. Później posłowie protestowali również w związku z głosowaniami m.in. nad ustawą budżetową, na 2017, które odbyły się podczas obrad przeniesionych przez marszałka Sejmu do Sali Kolumnowej.

 

Spośród posłów Kukiz'15 w głosowaniu udział wzięła właśnie Siarkowska oraz Rafał Wójcikowski, który zginął przed miesiącem w wypadku samochodowym.

 

Siarkowska dodała, że nie było to pierwszy taki przypadek, gdy politycy Kukiz'15 nie brali udziału w głosowaniu. - Wcześniej podobne działania były podjęte podczas głosowania na jedną z kandydatur na sędziego TK; wówczas większość klubu wyciągnęła karty do głosowania próbując dokonać obstrukcji - powiedziała.

 

Może założą koło poselskie

 

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że posłanki chcą założyć koło poselskie. Zgodnie z regulaminem Sejmu, do założenia koła poselskiego potrzeba co najmniej trzech posłów. Prawdopodobnie do koła dołączy też Małgorzata Janowska (niez.), która weszła do Sejmu na początku lutego w miejsce Wójcikowskiego.

 

Siarkowska, która do Sejmu startowała z okręgu w Siedlcach, jest przewodniczącą podkomisji ds. społecznych w wojsku, a także członkinią komisji administracji, parlamentarnego zespołu ds. reform systemowych i wolnorynkowych oraz parlamentarnego zespołu na rzecz prawa do życia.

 

Błeńska jest posłanką z Gdańska. Jest członkinią sejmowych komisji infrastruktury, administracji i spraw wewnętrznych, a także wiceszefową podkomisji ds. budownictwa, wiceprzewodniczącą parlamentarnego zespołu ds. reform systemowych i wolnorynkowych; należy też do parlamentarnego zespołu na rzecz prawa do życia.

 

Stowarzyszenie "Republikanie"

 

Obie posłanki należą do założonego przez Przemysława Wiplera Stowarzyszenia „Republikanie" - ogólnopolskiej organizacji pozarządowej działającej w duchu zgodnym z chrześcijańską koncepcją człowieka.

 

Siarkowska jest wiceprezesem tego Stowarzyszenia, a Błeńska koordynatorką Klubu Republikańskiego Sopot. Do Stowarzyszenia należą też inni posłowie Kukiz'15: Józef Brynkus i Tomasz Jaskóła. Należał do niego też Wójcikowski.

 

Błeńska jest posłanką z Gdańska. Jest członkinią sejmowych komisji infrastruktury, administracji i spraw wewnętrznych, a także wiceszefową podkomisji ds. budownictwa, wiceprzewodniczącą parlamentarnego zespołu ds. reform systemowych i wolnorynkowych. Należy też do parlamentarnego zespołu na rzecz prawa do życia.

 

Siarkowska, która do Sejmu startowała z okręgu w Siedlcach, jest przewodniczącą podkomisji ds. społecznych w wojsku, a także członkinią komisji administracji, parlamentarnego zespołu ds. reform systemowych i wolnorynkowych oraz parlamentarnego zespołu na rzecz prawa do życia.

 

PAP, polsatnews.pl

dro/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie