W Pekinie protest weteranów. Żądają wypłacenia emerytur

Świat
W Pekinie protest weteranów. Żądają wypłacenia emerytur
Zdj. ilustracyjne, Fot. Flickr/Jeff/CC BY-ND 2.0

Setki weteranów chińskiej armii demonstrują od środy w centrum Pekinu, domagając się wypłacenia im zaległych świadczeń emerytalnych. Protest uwidacznia wyzwania, przed którymi stoją władze ChRL w związku z demobilizacją setek tysięcy żołnierzy - pisze Reuters.

Protestujący, ubrani w zielone i granatowe mundury polowe, rozpoczęli swą akcję w środę rano przed budynkiem urzędu ds. walki z korupcją, czyli Centralnej Komisji ds. Inspekcji Dyscypliny Komunistycznej Partii Chin.

 

Mniejsza grupa demonstrantów zgromadziła się w czwartek rano przed siedzibą ministerstwa spraw obywatelskich, ale szybko została rozpędzona - powiedział agencji Reutera jeden ze zdemobilizowanych żołnierzy. Według byłego żołnierza z prowincji Henan, do Pekinu zjechali protestujący z całego kraju, ale wielu innym policja nie pozwoliła przybyć do stolicy. 

 

Zaawansowana broń


Prezydent Chin Xi Jinping ogłosił w 2015 roku, że Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza zmniejszy się o 300 tysięcy żołnierzy. Główne redukcje zaplanowano na koniec obecnego roku. Posunięcie to jest związane m.in. z planami wydatkowania większych sum na zaawansowaną technologicznie broń dla marynarki wojennej i sił powietrznych.

 

W październiku 2016 roku ponad 1000 osób protestowało przed ministerstwem obrony Chin przeciwko likwidacji stanowisk w ramach zaplanowanych redukcji w siłach zbrojnych.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze