W domu Czesława Niemena na Białorusi znaleziono jego szkolny zeszyt i nuty

Kultura
W domu Czesława Niemena na Białorusi znaleziono jego szkolny zeszyt i nuty
commons.wikimedia.org/S99/CC BY-SA 4.0

Na strychu w domu rodzinnym Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach na Białorusi miłośnicy artysty znaleźli należące do niego: szkolny zeszyt, nuty, zdjęcia i fragmenty książek. W domu muzyka od 2011 r. działa muzeum poświęcone jego twórczości. - Bardzo ładny charakter pisma i bezbłędna pisownia - ocenił Uładzimir Sieniutа, dyrektor muzeum Niemena w Starych Wasiliszkach niedaleko Grodna.

- Wśród znalezionych przedmiotów jest fragment zeszytu do języka rosyjskiego ucznia szóstej klasy Czesława Wydrzyckiego (prawdziwe nazwisko Niemena) - powiedział Sieniutа.

 

O znalezisku poinformowali członkowie nieformalnego klubu miłośników Czesława Niemena z Mińska, fotograf Wital Rakowicz oraz dziennikarze Dźmitry Padbiarieski i Wiera Sawina, przewodnicząca rady społecznej opiekującej się muzeum i autorka filmu dokumentalnego o Niemenie.

 

Fotografie zrobione przez młodego Niemena

 

Odkrycia dokonano podczas dorocznych obchodów urodzin poety (16 lutego), które gromadzą w Starych Wasiliszkach miejscowych mieszkańców i miłośników muzyka.

 

- Dwie dziewczyny z Mińska weszły na zniszczony strych. Dobrze, że jednocześnie były drobne i odważne, bo ten strych jest naprawdę w złym stanie. Przekopały całą słomę i to, co zgromadziło się na podłodze w ciągu kilkudziesięciu lat - opowiada dyrektor muzeum.

 

Oprócz mocno zniszczonego zeszytu na strychu były też fotografie zrobione najprawdopodobniej przez młodego Niemena, nuty, kawałki negatywów, rysunki, fragmenty polskich książek i skrawek polskiej gazety z 1938 r. - Postaramy się w miarę możliwości zabezpieczyć te przedmioty, a to co się uda, na pewno skopiujemy i udostępnimy zwiedzającym - dodał Sieniuta.

 

Potrzebne pieniądze na remont domu

 

Młody Niemen - Czesław Wydrzycki - mieszkał w domu w Starych Wasiliszkach od urodzenia w 1939 r. do 1958 r., kiedy jego rodzina wyjechała do Polski w ramach ostatniej fali powojennej repatriacji Polaków z Kresów Wschodnich.

 

Muzeum Niemena powstało w 2011 r., w dużej mierze dzięki entuzjazmowi jego miłośników. - Na etapie tworzenia muzeum polska strona mocno nas wspierała, były oficjalne rozmowy między władzami. Ale nie otrzymywaliśmy finansowego wsparcia - w tym sensie muzeum to jest dzieło Białorusi. Bardzo dużą rolę odegrało społeczne zaangażowanie aktywistów z Mińska, m.in. pani Sawiny. Wiele eksponatów pochodzi od miłośników Niemena zarówno z Białorusi, jak i z Polski - wyjaśnił Sieniuta.

 

Sawina przyznaje, że potrzebne są pieniądze na utrzymanie i restaurację domu.

 

- Tam nie tylko strych się wali, ale cały dom jest w złym stanie. Potrzebny jest przecież nie po prostu remont, ale fachowa restauracja, bo ten dom to zabytek - powiedziała dziennikarka.

 

Był dumny z Wasiliszek

 

W procesie tworzenia muzeum niebagatelną rolę odgrywał sam Sieniuta, który gromadził eksponaty i zajmuje się domem, chroniąc go od zniszczenia. - "Pomaga mu w tym nieduża grupa mieszkańców Mińska, wiernych wielbicieli talentu, osobowości i losu Niemena, a także zaangażowani pracownicy lokalnych władz w Szczuczynie. W ten sposób do ekspozycji trafiły pianino i gitara, unikatowe zdjęcia, kopie rysunków i dokumentów. Mieszkańcy wsi i przyjaciele dzieciństwa przynieśli do muzeum przedmioty i sprzęty, których rodzina Wydrzyckich nie zdołała zabrać ze sobą"- napisała Sawina w artykule, który ukaże się w najbliższą sobotę w białoruskim piśmie „Kultura".

 

- Niemen wielu rzeczy mnie nauczył, m.in., że można nazywać "wielką" maleńką wioskę, w której się urodziłeś. On nie wstydził się swojego pochodzenia i był dumny z Wasiliszek - mówi Sieniuta.

 

Muzeum i mieszkańcy Wasiliszek co roku obchodzą urodziny poety, organizowany jest także festiwal poświęcony pamięci Niemena, a nawet turniej piłkarski jego imienia.

 

PAP

dro/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie