Ukraińskie służby zainscenizowały porwanie posła, by rozbić grupę separatystów

Świat
Ukraińskie służby zainscenizowały porwanie posła, by rozbić grupę separatystów
Wikipedia.org/OSCE SMM

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zainscenizowała w czwartek porwanie deputowanego do parlamentu Ołeksija Honczarenki, by rozbić grupę separatystów prorosyjskich w Odessie, którzy zlecili wcześniej porwanie i planowali okaleczenie tego polityka.

Pochodzący z Odessy 36-letni Honczarenko jest zastępcą szefa frakcji parlamentarnej prezydenckiego Bloku Petra Poroszenki. Wiadomość o jego porwaniu nadeszła w czwartek po południu. Kilka godzin później prokuratura poinformowała, że poseł jest bezpieczny.

 

Honczarenko oświadczył, że zgodził się na udział w operacji na prośbę SBU. Jej funkcjonariusze wcielili się w rolę porywaczy.

 

"Była to operacja specjalna. Dziś rano zainscenizowano moje porwanie. Już od kilku tygodni podejmowane są specjalne czynności przeciwko separatystycznej grupie terrorystycznej, która działa w Odessie i planowała mnie okaleczyć" - powiedział w rozmowie z gazetą internetową "Ukrainska Prawda".

 

Inscenizowane porwanie

 

Honczarenko ujawnił, że przyjechał do Odessy z Kijowa w godzinach porannych, by pokazać, że znajduje się w mieście, po czym stał się uczestnikiem inscenizowanego porwania. Funkcjonariusze SBU skontaktowali się następnie ze zleceniodawcami porwania, przedstawili się jako porywacze i poprosili o odebranie "zamówionego towaru".

 

"Zleceniodawcy i organizatorzy (porwania), sądząc, że zostałem uprowadzony, przyjechali na miejsce, z którego mieli mnie przejąć, i zostali tam zatrzymani przez SBU" - powiedział jednej z ukraińskich stacji telewizyjnych deputowany.

 

Podczas zatrzymania znaleziono przy nich butelkę z kwasem

 

Prokurator obwodu odeskiego Ołeh Żuczenko oświadczył, że przestępcy planowali m.in. oślepienie Honczarenki kwasem. "Podczas zatrzymania znaleziono przy nich dowody rzeczowe, wśród których była butelka z kwasem i młotek. Przyjechali na miejsce, w którym mieli odebrać poszkodowanego (Honczarenkę), w maskach na twarzach, by nie można ich było rozpoznać" - powiedział.

 

Prokurator przekazał też, że wśród zleceniodawców porwania był członek jednej z rad rejonowych (powiatowych) obwodu odeskiego, którego syn, opowiadający się po stronie sił prorosyjskich, zginął 2 maja 2014 roku podczas starć między zwolennikami i przeciwnikami prozachodniej rewolucji na Ukrainie z przełomu 2013 i 2014 roku.

 

2 maja 2014 roku w Odessie w czasie walk ulicznych podpalono siedzibę związków zawodowych na Kulikowym Polu. Zginęło wtedy 48 osób, w zdecydowanej większości prorosyjskich aktywistów.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie