IMGW wprowadza najwyższy stopień zagrożenia podtopieniami

Polska

Topniejący śnieg i padające deszcze podnoszą poziom wody w lokalnych rzekach i stwarzają zagrożenie wylania - alarmuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wprowadzając jednocześnie trzeci, najwyższy poziom zagrożenia w województwach: dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, lubuskim i śląskim. W części kraju obowiązuje też pierwszy albo drugi poziom zagrożenia.

Na całym Dolnym Śląsku strażacy interweniowali w czwartek w związku z podtopieniami ponad 60 razy. Najgorsza sytuacja panuje w powiatach polkowickim, milickim, górowskim.

 

IMGW
 
IMGW
 

 

 

 

Wylał rów melioracyjny

 

W Kłobuczynie w województwie dolnośląskim w środę wieczorem wylał rów melioracyjny. Nie poradził sobie z przyjęciem dużej ilości wody. Na miejscu był reporter Polsat News Bartosz Nowak, który poinformował, że poziom wody znajdował się pół metra nad brzegiem rowu melioracyjnego.

 

Woda wdarła się na podwórka i do piwnic. Straż pożarna i strażacy ochotnicy przywozili worki z piaskiem, by powstrzymać zniszczenia. Mieszkańcy wspólnie budowali tamę, aby uniemożliwić zalewanie kolejnych posesji.

Około godz. 12 zakończyła się akcja strażaków i sprzątanie posesji.
 
- Próbowaliśmy zabezpieczyć wioskę, żeby aż z taką siłą ta woda z północnej strony nie wchodziła do wsi, ponieważ pola jej nie odbierają, bo są zamarznięte. To dlatego  wszystko skupiało się na jednej małej rzeczce, która przez wioskę przechodzi - powiedział Polsat News prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłobuczynie, Janusz Michalski. - Woda próbowała się wdzierać do domów, była na podwórkach, ale workami strażacy zdążyli to razem z mieszkańcami zabezpieczyć - dodał.

 

90-procentowe prawdopodobieństwo zagrożenia

 

IMGW wybiega w przyszłość ze swoimi prognozami, dlatego pierwszy stopień zagrożenia dla Pomorza Zachodniego będzie obowiązywał od około godz. 22 - wtedy bowiem, jak przewidują meteorolodzy, wezbrane w południowej części Polski wody rzek, szczególnie Odra, dotrą na północ. Prawdopodobieństwo pierwszego stopnia zagrożenia wynosi tam wieczorem i w nocy 90 proc.

 

Polsat News

pam/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie