"Sytuacja staje się poważna". Przedstawicielstwo KE skierowało pismo do unijnej komisarz ws. Polski

Polska
"Sytuacja staje się poważna". Przedstawicielstwo KE skierowało pismo do unijnej komisarz ws. Polski
Pixabay/Jai79

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce skierowało pismo do unijnej komisarz Coriny Cretu, w którym sugeruje, że "w Polsce dochodzi do ustawicznego łamania prawa" - poinformowała w środę na swoim portalu TVP Info.

Jak podaje TVP Info, w raporcie dowodzone jest, że "Polsce dochodzi do ustawicznego łamania prawa, zmiany w sądownictwie zmierzają do ograniczenia suwerenności sądów, a sędziowie są wręcz fizycznie atakowani". Cytowani przez przedstawicielstwo KE w Polsce sędziowie przekonują, że są "szykanowani i represjonowani, podobnie jak członkowie ich rodzin". "Wszystko to może poważnie zagrozić przemianom, do których doszło po 1989 roku" - głosi pismo cytowane przez TVP Info.

 

"Sytuacja staje się poważna. Sędziowie protestujący przeciw planowanym reformom są prześladowani przez różne instytucje publiczne i zastraszani przez »nieznanych sprawców«. Te działania mają różny charakter: od +dokładnych kontroli deklaracji podatkowych+ członków rodzin, po akty wandalizmu wobec własności, takie jak uszkodzenie opon czy hamulców ich samochodów. Oczywiście urzędy państwowe nie są w stanie znaleźć sprawców" - podaje TVP Info powołując się na treść dokumentu.

 

Corina Cretu, do której zostało skierowane pismo jest komisarzem ds. polityki regionalnej.

 

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce ma siedzibę w Warszawie, a jego zadaniem jest m.in. objaśnianie wpływu polityki Unii Europejskiej na życie obywateli w Polsce, udzielanie polskiemu rządowi oraz innym organom i zainteresowanym stronom w Polsce informacji o UE, informowanie Komisji Europejskiej w Brukseli na temat aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w Polsce.

 

Komisja Europejska ma swoje przedstawicielstwa we wszystkich 28 państwach członkowskich UE.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie