Siemoniak: premier Szydło ponad 50 razy leciała do domu CASĄ

Polska
Siemoniak: premier Szydło ponad 50 razy leciała do domu CASĄ
Polsat News
Polskie samoloty CASA na lotnisku wojskowym.

"Za moich czasów nie zdarzało się latanie wojskową CASĄ do domu. Donald Tusk leciał raz, ale lecieliśmy do jednostki wojskowej. Po krytyce lotów Embraerem przez lata jeździł samochodem do Gdańska. Ewa Kopacz też leciała ze mną CASĄ raz - do zakładu w Siemianowicach. Nigdy nie latała do domu samolotem wojskowym" - powiedział wiceszef PO Tomasz Siemoniak środowy gość Radia ZET.

Sprawa lotów premier do domu samolotem CASA stała się głośna po wypadku rządowej kolumny 10 lutego.
 
We wtorek PO zapowiedziała, że będzie pytać premier Beatę Szydło o liczbę i łączne koszty lotów VIP-ów wojskowymi samolotami transportowymi CASA
 
Premier: chętnie podróżowałabym komunikacją publiczną
 
Jak przyznała sama Beata Szydło podczas konferencji prasowej po wyjściu ze szpitala, w dniu wypadku przyleciała na lotnisko w Krakowie-Balicach CASĄ i przesiadła się do czekającego na nią audi A8 z kolumny samochodów Biura Ochrony Rządu. Zapewniła, że jej podróże wojskowym samolotem transportowym C295 odbywają się zgodnie z instrukcją HEAD (zasady organizacji i zabezpieczenia lotów z najważniejszymi osobami w państwie, realizowane przy użyciu statków powietrznych lotnictwa Sił Zbrojnych RP - red.).

 

- Ja bardzo chętnie podróżowałabym środkami lokomocji publicznej (...), ale nie mogę tego robić, dlatego, że jestem osobą chronioną - tłumaczyła. Nie wyjaśniła, dlaczego wybiera akurat samoloty wojskowe. Dodała, że jej podróże pociągami lub samolotami rejsowymi łączą się z uciążliwościami dla pasażerów wynikającymi z konieczności sprawdzenia pojazdów.
 
"Podróż CASY to 34 tys. zł w obie strony"
 
"Przylot premier, która w ten sposób co tydzień podróżuje do domu, jest poza jakimikolwiek standardami transportu najważniejszych osób w państwie" - napisała "Rzeczpospolita", dodając, że podróż CASY to 34 tys. zł w obie strony.
 
Wojskowe samoloty CASA, są wykorzystywane do szkoleń, transportu broni i żołnierzy np. do Afganistanu. Jak podkreśliła "Rz", premier, prezydent oraz marszałkowie Sejmu i Senatu mają do dyspozycji wyleasingowane przez rząd LOT-owskie embraery i śmigłowce oraz limuzyny BOR. CASA nie znajduje się w wykazie środków transportu powietrznego dla najważniejszych osób w państwie.
 
Zdaniem rzecznika rządu Rafała Bochenka, "koszty (lotu CASĄ - re.) są porównywalne" do podróży limuzyną lub embraerem.

 

- Wszystko zależy od tego, skąd i dokąd się leci, kto leci w tym samolocie. Równie dobrze można powiedzieć, że przejazd kolumny jest arogancją władzy. Nasi poprzednicy wykorzystywali CASĘ do przelotów, taka była praktyka - przekonywał  Bochenek w rozmowie z Telewizją WP.

 
"Wojsko staje się firmą do obsługi"
 
Według Siemoniaka, gościa Radia ZET, Beata Szydło latała do domu "ponad 50 razy na trasie Warszawa-Kraków-Warszawa", zabierając trzy wojskowe samoloty.

 

Siemoniak wyjaśnił, że zgodnie z instrukcją HEAD dwa samoloty muszą przylecieć do Warszawy, żeby był zapasowy, a trzeci czeka z załogą w Krakowie. Aby CASA wykonała lot zgodę musi wydać Inspektorat Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych.

 

"CASY nie służą do transportu VIP-ów do domów, bo jest to kosztem wojska. Wojsko staje się firmą do obsługi – a to świętą figurę przewieźć, a to będzie podawało grochówkę u o. Rydzyka, a to będzie rozwoziło PiS-owskich polityków do domu na weekend. Jako szef MON nigdy bym się na to nie zgodził" - zapewnił w Radiu ZET.

 

"Trudno będzie sprzątać ruinę" po Macierewiczu

 

Zdaniem byłego ministra obrony, "trudno będzie sprzątać ruinę, którą zostawi po sobie Macierewicz".

 

"Rujnuje armię - Misiewicze, mistrale, odejścia generałów. Produkuje tyle skandali, że u nas w PO już jest cały zespół, żeby śledzić to, co robi złego" - ocenił Siemoniak. 

 

"Jak widzę filmiki i samochody Biura Ochrony Rządu jadące na zasadzie ‘z drogi śledzie', to widzę, że coś jest nie tak. Coś się stało z BOR-em" - dodał.

 

Radio ZET, Rzeczpospolita, wp.pl, polsatnews.pl

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie