Obowiązek publikacji danych o finansach firm i akcjonariuszach w internecie. Nowy projekt Ziobry

Biznes
Obowiązek publikacji danych o finansach firm i akcjonariuszach w internecie. Nowy projekt Ziobry
Pixabay/WDnetStudio/CC BY 2.0

Dziesięć tysięcy spółek akcyjnych będzie musiało mieć w sieci własną stronę i ją aktualizować - wynika z projektu przepisów przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Firmy będą musiały obowiązkowo podawać informacje, których teraz trzeba szukać w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Resort twierdzi, że dzięki temu biznes będzie bardziej przejrzysty.

Obecnie wszystkie dane na temat firm i ich sprawozdania finansowe zamieszczane są w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

 

Płynność i zgromadzenie w sieci

 

Sięgnąć po nie może każdy, ale jest to w większości przypadków czasochłonne. Przykład: tylko od początku tego roku wydano 36 numerów MSiG, w których znajduje się ponad 6,5 tys. ogłoszeń.


"Gdyby dane były publikowane bezpośrednio na firmowych stronach, dostęp do nich byłby bezproblemowy. Ograniczone zostałoby ryzyko, że zainteresowany nie dowie się o ważnych rzeczach" - argumentuje ministerstwo.

 

I podaje przykład: dzięki nowemu rozwiązaniu bez trudu będzie można sprawdzić, kiedy i gdzie odbędzie się walne zgromadzenie. Z kolei potencjalni kontrahenci łatwo sprawdzą płynność finansową przedsiębiorstwa.

 

Brak informacji grozi więzieniem


Eksperci zwracają uwagę, że rząd zmusi je do wydania pieniędzy na stworzenie witryn służących wyłącznie do celów sprawozdawczych.

 

- Będą zobowiązane do stałej aktualizacji stron, co pociągnie za sobą dodatkowe koszty. Dotyczy to także spółek o istotnie ograniczonym akcjonariacie, które nie używają tego kanału do komunikowania się z klientami czy kontrahentami - twierdzi w rozmowie z forsal.pl radca prawny Katarzyna Ostrowska.


Niewywiązanie się z nowego obowiązku skończyć się może nawet ograniczeniem wolności. Obecnie wyrok grozi za nieprzekazanie sprawozdania finansowego do rejestru. Po wejściu w życie nowych przepisów to samo grozić będzie za nieumieszczenie dokumentu na stronie internetowej spółki.


forsal.pl, polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie