NBP: 63 proc. Polaków płaci tylko gotówką, 21 proc. nie ma konta osobistego

Biznes
NBP: 63 proc. Polaków płaci tylko gotówką, 21 proc. nie ma konta osobistego
Polsat News

Choć Polska należy do czołówki państw na świecie pod względem innowacji technologicznych w sektorze bankowym, to Polacy w sklepach posługują się głównie gotówką. Po pieniądze sięga przy kasie 63 proc. ankietowanych - wynika z badania Polaków ws. korzystania z usług bankowych i płatności w 2016 r., przeprowadzonego przez Tomasza Koźlińskiego z Departament Systemu Płatniczego NBP.

33 proc. Polaków reguluje należności kartą płatniczą, a 4 proc. - przelewem.

 


Polacy nie tylko wolą gotówkę, ale też niezwykle często nie posiadają w ogóle osobistego rachunku w banku. Wciąż bez takiego konta jest 21 proc. badanych. 

 

 


Jeszcze bardziej zadziwiające są wyniki, które jasno wskazują, że to nie tylko osoby starsze pozostają poza systemem bankowym. 42 proc. osób bez tzw. ROR (rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego) to osoby w wieku 18-24 lata. Osób powyżej 59. roku życia bez ROR jest zaledwie o 1 proc. więcej.

 

 


Samo posiadanie konta osobistego w banku także nie oznacza, że korzystamy ze zdobyczy współczesnych technologii.

 

Z bankowości elektronicznej korzysta jedynie 73 proc. badanych, aż 20 proc. nie korzysta i deklaruje, że korzystać nie zamierza - w tym przypadku są to głównie osoby starsze.

 

 


Do bankowości mobilnej Polacy mają jeszcze mniej zaufania. Z aplikacji mobilnych nie korzysta zdecydowana większość posiadaczy kont osobistych - aż 54 proc. Tyle samo nie chce korzystać w przyszłości.

 

 


Dość zaskakujące jest, że co piąty badany deklaruje, iż rachunki opłaca za pośrednictwem Poczty Polskiej.

 

 

 

Gotówka znika np. ze Szwecji


Wyniki mówiące o sposobie regulowania płatności przez Polaków są diametralnie różne od publikowanych przez inne kraje w Europie.

 

W kraju posiadającym najbardziej rozwiniętą sieć płatności kartami płatniczymi, jakim jest Szwecja, już pod koniec 2015 r. obserwowano całkowity zanik posługiwania się gotówką. Według badań KTH Royal Institute of Technology w Sztokholmie w 2015 r.,  w obiegu w Szwecji było zaledwie 80 mld koron szwedzkich (ok. 8 mld euro). Jeszcze siedem lat temu na rynku krążyło ok. 106 mld żywej gotówki.


Z raportu przygotowanego przez szwedzkie radio publiczne wynika, że mieszkańcy tego kraju za pięć lat będą wykonywać przy użyciu gotówki zaledwie 0,5 proc. transakcji. Już dzisiaj tylko 20 proc. wszystkich transakcji w Szwecji jest wykonywanych za pomocą gotówki.

 

polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie