"Zero tolerancji dla pedofilii". Kościół chce dać przykład "troski o najmniejszych"

Polska
"Zero tolerancji dla pedofilii". Kościół chce dać przykład "troski o najmniejszych"
Pixabay/pompi/CC BY 2.0

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 3 marca, Kościół w Polsce po raz pierwszy będzie obchodzić Dzień Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. - Kościół chce dać przykład troski o najmniejszych i zachęcić inne środowiska, aby troszczyły się o bezpieczeństwo dzieci w swoich kręgach - powiedział rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka polscy biskupi zachęcili, aby Droga Krzyżowa w pierwszy piątek Wielkiego Postu - 3 marca - była odprawiona w intencji ofiar pedofilii.


W wydanym w sobotę komunikacie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki napisał m.in.: "Modlitwa i pokuta za ofiary pedofilii jest naturalną odpowiedzią chrześcijanina na zjawisko grzechu. Kościół bardziej niż ktokolwiek inny winien brzydzić się nikczemną przemocą, zwłaszcza wobec dziecka. Wiemy jak wiele zła wyrządzają tego rodzaju grzechy niewinnym ofiarom, a także Kościołowi i całemu stanowi duchownemu".


- Te słowa przewodniczącego Episkopatu Polski są kolejnym wyrazem stanowiska polskich biskupów w tej sprawie: zero tolerancji dla pedofilii - powiedział rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 

"Trzeba otwarcie mówić o grzechu, pokucie"

 

Abp Stanisław Gądecki przypomina w komunikacie, że w przypadku dopuszczenia się przez kapłana przestępstwa pedofilii, podejmowane jest wobec niego postępowanie kanoniczne według "Wytycznych KEP dotyczących etapu wstępnego wewnętrznego postępowania kościelnego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu z osobą małoletnią".


"Niemniej prawna, społeczna, czy ekonomiczna strona całego zagadnienia to nie wszystko. Istnieje jeszcze głęboki problem moralny i duchowy" - zaznacza abp Gądecki. Dodaje, że trzeba otwarcie mówić o grzechu, pokucie oraz o nieskończonym miłosierdziu Boga.


"Konieczne jest głębokie rozeznanie duchowe i wspólnotowy rachunek sumienia. Należy pamiętać o cierpieniu osób, które doświadczyły molestowania seksualnego - ze strony duchownych czy świeckich - i wznosić wspólnie modlitwę przebłagania za niegodziwe czyny wobec nich popełnione" - tłumaczy przewodniczący Episkopatu Polski.

 

KAI

 

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie