Ulewy i groźba powodzi w północnej Kalifornii

Świat
Ulewy i groźba powodzi w północnej Kalifornii
Reuters

Amerykańscy meteorolodzy ostrzegli przed nagłymi, lokalnymi powodziami w rejonie Zatoki San Francisco i w innych rejonach północnej Kalifornii. Ciągłe intensywne opady spowodowały niebezpieczny przybór wód w rzekach i strumieniach.

 Według prognoz ulewy będą trwały prawdopodobnie przez kilka najbliższych dni. Już obecnie rzeka Carmel w hrabstwie Monterey oraz liczne strumienie w hrabstwie Santa Clara grożą zalaniem okolicznych terenów.

 

W dolinie San Joaquin mieszkańcy patrolują tamy i groble i umacniają je workami z piaskiem bowiem poziom wód w rzece o tej samej nazwie, przepływającej przez dolinę, stale rośnie. Rewidowane są też plany ewakuacyjne.

 

Trzeba się przygotować do ewakuacji

 

Władze ostrzegają, że mieszkańcy powinni być gotowi do nagłej ewakuacji, jeśli warunki hydrologiczne będą się nadal pogarszać.

Gleba w wielu rejonach jest już tak nasycona wodą, że nie może przyjmować dalszych opadów. W San Francisco została już przekroczona roczna norma opadów w okresie deszczowym, który zaczyna się w październiku.

 

W górach Sierra Nevada występują natomiast obfite opady śniegu, które znacznie utrudniają ruch drogowy. Kierowcom zaleca się unikanie podróży  zwłaszcza drogami prowadzącymi przez przełęcze Yuba i Ebbetts.

 

PAP, polsatnews.pl

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie