Sąd stanął po stronie narodowców. W Hajnówce odbędzie się Marsz Żołnierzy Wyklętych

Polska
Sąd stanął po stronie narodowców. W Hajnówce odbędzie się Marsz Żołnierzy Wyklętych
PAP/Artur Reszko

Nie ma zakazu organizacji w niedzielę w Hajnówce (Podlaskie) II Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych - orzekł we wtorek Sąd Okręgowy w Białymstoku. Na organizację marszu zgody nie wydał wcześniej burmistrz Hajnówki.

Decyzję burmistrza - zgodnie z procedurą - zaskarżyli do sądu organizatorzy planowanego marszu. Po kilkuminutowej rozprawie, na której nie było przedstawicieli władz Hajnówki, sąd uwzględnił odwołanie i uchylił decyzję burmistrza.

 

Nie zgadzając się na organizację marszu burmistrz Hajnówki przywoływał m.in. piątkowe stanowisko rady tego miasta, w którym wyraziła ona "zdecydowany sprzeciw" wobec planów organizacji marszu w mieście. Radni zwrócili uwagę, iż trasa marszu ma przebiegać przy prawosławnym soborze św. Trójcy, gdzie w tym samym czasie odbywać się będzie nabożeństwo w przeddzień rozpoczęcia Wielkiego Postu (wypada wtedy w Cerkwi tzw. niedziela przebaczania win). "Przeprowadzenie zgromadzenia może zakłócić powagę tego nabożeństwa" - napisali radni.

 

Marsz planowany jest na 26 lutego

 

Przypomnieli też w stanowisku, że ubiegłoroczny marsz odbył się pod hasłem "Bury - nasz bohater". "Postać Burego (kpt. Romualda Rajsa) w naszym mieście jest postacią kontrowersyjną, odpowiedzialną za zamordowanie 79 mieszkańców (osoby cywilne: kobiety, dzieci, mężczyźni) naszego regionu" - zaznaczyli autorzy stanowiska. Postać "Burego" jest na ulotkach z zaproszeniem na marsz, które kolportuje ONR.

 

Marsz planowany jest w Hajnówce na 26 lutego, jego organizatorem jest m.in. ONR. Wydając zakaz, burmistrz tego miasta powołał się na prawo o zgromadzeniach i uznał, że w tym dniu i przy planowanej trasie, może to zagrażaćżyciu lub zdrowiu ludzi, albo mieniu w znacznych rozmiarach.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie