Rząd o sieci szpitali. Premier Szydło poprowadzi posiedzenie

Polska
Rząd o sieci szpitali. Premier Szydło poprowadzi posiedzenie
P. Tracz/KPRM

Rząd, który zbiera się dziś w południe zajmie się projektem dotyczącym utworzenia "systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej", czyli tzw. sieci szpitali. Posiedzenie Rady Ministrów poprowadzi premier Beata Szydło, która w piątek opuściła szpital w Warszawie, gdzie trafiła po wypadku rządowej limuzyny w Oświęcimiu.

Projekt dotyczący utworzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej przewiduje, że w sieci będą mogły znaleźć się szpitale, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne).

 

Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ.


Placówki poza siecią będą rywalizować o kontrakty z NFZ

 

Na funkcjonowanie tego systemu przeznaczone będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Placówki, które nie zostaną zakwalifikowane do sieci, nadal będą mogły być kontraktowane w oparciu o postępowanie konkursowe.

 

Zdaniem resortu zdrowia rozwiązania te poprawią organizację udzielania świadczeń przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne, a także ułatwią dostęp do leczenia specjalistycznego.

 

Projektowane przepisy mają też pozwolić na optymalizację liczby oddziałów specjalistycznych i umożliwić lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych.

 

PAP, polsatnews.pl

 

 

ptw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie