Polski rynek pracy bardziej przyjazny dla kobiet. Równe płace jednak za 4 lata

Biznes
Polski rynek pracy bardziej przyjazny dla kobiet. Równe płace jednak za 4 lata
pixabay/Concord90/Public Domain

Znaczny spadek bezrobocia wśród kobiet, zwiększenie zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin oraz zmniejszenie różnic w wynagrodzeniu wobec mężczyzn - według raportu PwC "Women in Work Index" polski rynek pracy staje się coraz bardziej przyjazny dla kobiet. Najnowsza edycja raportu obejmuje dane za 2015 rok.

Według raportu i sporządzonego w nim rankingu Polska awansowała o trzy pozycje i znalazła się na 9. miejscu w rankingu, który analizował sytuację kobiet na rynku pracy w 33 krajach OECD.

 

Awans Polski - zaznaczono w raporcie - jest przede wszystkim związany z dużym spadkiem bezrobocia wśród kobiet (z 18 proc. do 8 proc. w 2015 roku) oraz ze zwiększeniem stopy zatrudnienia ich w pełnym wymiarze godzin.

 

Powodem awansu Polski jest także jedna z najmniejszych różnic w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn. "Wskaźnik tzw. pay gap w naszym kraju wynosi obecnie 7 proc. Mniejszym mogą pochwalić się jedynie Nowa Zelandia i Słowenia" - napisano.

 

Równe płace w 2021 roku

 

Jak wynika z analizy, jeśli obecny pozytywny trend utrzyma się na tym samym poziomie, to różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Polsce uda się zniwelować do 2021 roku - najszybciej spośród wszystkich badanych krajów.

 

- Rosnąca pozycja Polski w rankingu to kolejny przykład tego, jak wiele udało nam się osiągnąć w ciągu ostatnich lat dynamicznego rozwoju gospodarczego. Osobiście cieszy mnie fakt, że polscy przedsiębiorcy stawiają na kobiety, doceniając ich potencjał i kompetencje. Wyzwaniem ciągle pozostaje jednak zwiększenie liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych - oceniła Anna Sieńko, partner w PwC.

 

W raporcie zwrócono uwagę, że tradycyjnie na pierwszych miejscach zestawienia PwC znalazły się kraje nordyckie: Islandia, Szwecja i Norwegia. Stawkę zamykają Meksyk, Korea Płd. i Grecja. Z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, oprócz Polski, w pierwszej 10-tce znalazła się jeszcze Słowenia - 5. lokata.

 

Ranking "Women in Work Index" powstał na podstawie analizy wskaźników takich jak: stopa bezrobocia, dostęp kobiet do rynku pracy, rodzaj zatrudnienie (pełny lub niepełny wymiar godzin), a także bezpieczeństwo pracy i równość wynagrodzenia w porównaniu z mężczyznami.

 

PAP, polsatnews.pl

 

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie