Niemcy chcą sprawdzać telefony uchodźców ukrywających tożsamość

Świat
Niemcy chcą sprawdzać telefony uchodźców ukrywających tożsamość
Wikimedia Commons/Elekes Andor

MSW Niemiec chce nadać Federalnemu Urzędowi ds. Migracji i Uchodźców prawo do przeszukiwania zawartości telefonów komórkowych imigrantów, którzy nie mają paszportów, w celu identyfikacji ich tożsamości. Krytycy ostrzegają przed naruszeniem prywatności.

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere zapowiedział we wtorek, że już wkrótce skieruje projekt ustawy w tej sprawie pod obrady rządu.

 

Szef resortu spraw wewnętrznych zwrócił uwagę, że "zadziwiająco wielu" uchodźców, którzy ze względu na pochodzenie nie mają dużych szans na pozostanie w Niemczech, są pomimo długiej i niebezpiecznej podróży w posiadaniu telefonu komórkowego, natomiast nie mają paszportu.

 

"Państwo ma prawo do wykorzystania innych źródeł informacji"

 

- Nie wymagamy chyba zbyt wiele, domagając się, by osoba poszukująca schronienia powiedziała państwu zgodnie z prawdą, jak się nazywa i skąd pochodzi - powiedział de Maiziere podczas międzynarodowego kongresu policyjnego w stolicy Niemiec. W przypadku prób zatajenia tożsamości państwo ma prawo do wykorzystania "innych źródeł" informacji - podkreślił polityk CDU.

 

SPD - koalicyjny partner chadeków - gotowa jest poprzeć projekt tylko pod warunkiem, że będzie on dotyczył wyjątkowych przypadków, gdy istnieje konkretne podejrzenie wprowadzenia władz w błąd. - Powszechne czytanie danych zapisanych w telefonach komórkowych jest wykluczone - powiedziała posłanka SPD Eva Hoegl. Jej zdaniem byłoby to niezgodne z konstytucją.

 

Największa partia opozycyjna Lewica odrzuca projekt jako nieuzasadnioną ingerencję w prywatność. Protestują także organizacje wspierające uchodźców, w tym stowarzyszenie PRO ASYL.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie