Le Pen odwołała spotkanie z muftim, bo nie chciała założyć chusty

Świat
Le Pen odwołała spotkanie z muftim, bo nie chciała założyć chusty
PAP/EPA/WAEL HAMZEH/

Szefowa prawicowej francuskiej partii Front Narodowy (FN) Marine Le Pen odwołała spotkanie z wielkim muftim Libanu Szejchiem Abdel-Latifem Derianem, ponieważ, jak tłumaczyła, nie chciała założyć chusty na głowę.

- Możecie przekazać wyrazy szacunku wielkiemu muftiemu, ale nie nakryję głowy"- powiedziała Le Pen dziennikarzom. Miała spotkać się z muftim we wtorek rano.

 

Biuro prasowe wielkiego muftiego poinformowało, że doradcy Le Pen zostali poinformowani przed spotkaniem o konieczności nakrycia głowy - podaje Reuters.

 

Z kolei agencja Associated Press pisze, że po przyjeździe na miejsce, gdzie urzęduje mufti, jeden z jego doradców dał Le Pen do założenia chustę, ale ona odmówiła. Powiedziała, że w maju 2015 r. spotkała się z Ahmedem al-Tajebem, wielkim imamem Egiptu, reprezentującym jedną z najważniejszych instytucji teologicznych sunnizmu - uniwersytet Al-Azhar w Kairze - i nie miała na sobie chusty. Kiedy przekazano jej, że zwyczaje w Libanie są inne, Le Pen wyszła i skierowała się do samochodu.

 

Chciała poprawić sobie notowania wśród społeczności muzułmańskiej

 

"Prośba (o założeniu chusty) została przekazana (Marine Le Pen) wczoraj. Dała znać, że tego nie zrobi. Zaproszenie nie zostało anulowane" i pani Le Pen udała się na spotkanie - wyjaśniło otoczenie szefowej FN, cytowane przez agencję AFP.

 

Le Pen, która jest kandydatką skrajnie prawicowego i antyimigracyjnego Frontu Narodowego w tegorocznych wyborach prezydenckich we Francji, od niedzieli składa trzydniową wizytę w Libanie, żeby - jak pisze agencja Reutera - poprawić sobie notowania wśród społeczności muzułmańskiej.

 

Ma spotkać się jeszcze ze zwierzchnikiem jednego z najbardziej wpływowych katolickich Kościołów wschodnich, patriarchą maronitów Beszarem Raiem, a także szefem partii Siły Libańskie Samirem Geageą.

 

PAP, polsatnews.pl

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie