Król Holandii zaprasza poddanych na urodzinową kolację

Kultura
Król Holandii zaprasza poddanych na urodzinową kolację
Wikimedia Commons/Holger Motzkau

Wilhelm Aleksander kończy w tym roku 50 lat. Z okazji okrągłego jubileuszu monarcha postanowił zaprosić swoich poddanych na uroczystą kolację do swojego pałacu. Świętować razem z królem będą mogli ci, którzy swoje urodziny obchodzą tego samego dnia co monarcha.

Z okazji swoich urodzin, które przypadają na 27 kwietnia, król Holandii postanowił zaprosić 150 swoich poddanych na wspólne świętowanie. Aby dostąpić zaszczytu ucztowania razem z królem i jego małżonką, królową Maksymą, należy spełnić kilka warunków:

 

- trzeba być mieszkańcem tego kraju,

 

- mieć co najmniej 20 lat,

 

- w dniu jubileuszu monarchy obchodzić okrągłą (czyli taką, która da się podzielić przez pięć) rocznicę urodzin.   

 

Przyjęcie odbędzie się 28 kwietnia w Pałacu Królewskim w Amsterdamie. Chętni, którzy chcą wziąć udział w tym szczególnym wydarzeniu, mogą zgłaszać się poprzez stronę www.wa50.nl. Nazwiska szczęśliwców zostaną wylosowane, a następnie ogłoszone 3 marca.

 

Po posiłku pałac będzie przez 50 godzin otwarty dla zwiedzających.

 

"Moja żona i ja nie możemy się doczekać"

 

Król Wilhelm nagrał specjalne wideo z tej okazji. Siedząc przy wystawnym stole  w jednej z pałacowych sal, odświętnie ubrany król zachęca swoich poddanych: jedno z tych 150 miejsc może być dla ciebie. Moja żona i ja nie możemy się doczekać.

 

 

Od 2014 roku 27 kwietnia jest w Holandii Dniem Króla. Tego dnia mieszkańcy hucznie świętują urodziny monarchy. W całym kraju odbywają się uliczne karnawały, a ubrani na pomarańczowo ludzie, uczestniczą w różnego rodzaju rozrywkach.

 

Król Wilhelm Aleksander jest pierwszym, po ponad 120 latach panowania kobiet, mężczyzną na holenderskim tronie. Jego koronacja odbyła się 30 kwietnia 2013, po wcześniejszej abdykacji jego matki, królowej Beatrycze.

 

yahoo.com

dk/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie