Juncker: Wielka Brytania otrzyma "słony rachunek" za wyjście z UE

Świat
Juncker: Wielka Brytania otrzyma "słony rachunek" za wyjście z UE
Wikimedia Commons/Zinneke

Wychodząc z UE, Wielka Brytania będzie musiała respektować uzgodnione zobowiązania finansowe i otrzyma "słony rachunek" - zapowiedział we wtorek szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jego zdaniem negocjacje nad nowym porozumieniem handlowym pomiędzy Unią a Wielka Brytanią potrwają wiele lat.

- To będą bardzo trudne negocjacje. Porozumienie w sprawie przyszłej architektury relacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską zajmie nam lata - ocenił Juncker w przemówieniu w belgijskim parlamencie.

 

- Brytyjczycy powinni wiedzieć i wiedzą, że to nie odbędzie się niskim albo zerowym kosztem. Muszą respektować zobowiązania, w których ustaleniu brali udział. A zatem rachunek, mówiąc nieco brutalnie, będzie bardzo słony - dodał.

 

"Nasz kontynent wiele zawdzięcza Wielkiej Brytanii"

 

Przestrzegł jednak, że do negocjacji w sprawie warunków Brexitu nie można podchodzić z wrogim nastawieniem, ale "pamiętając, że nasz kontynent wiele zawdzięcza Wielkiej Brytanii". - Bez Churchilla nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy. Nie możemy o tym zapominać, ale też nie powinniśmy być naiwni - powiedział szef Komisji Europejskiej.

 

- Jest sprawą kluczową, by ci, którzy chcą czerpać korzyści ze wspólnego rynku, przestrzegali czterech podstawowych wolności tego rynku, w tym swobody przemieszczania się pracowników - podkreślił Juncker. - Konieczne jest też, by nasi brytyjscy przyjaciele zrozumieli, że chcemy dalej rozwijać integrację europejską - dodał.

 

Do końca marca negocjacje warunków wystąpienia z UE 

 

Do końca marca rząd w Londynie zamierza złożyć oficjalną notę o zamiarze wystąpienia z Unii Europejskiej i zacząć negocjacje warunków, na jakich ma się to odbyć. Rozmowy muszą zakończyć się w ciągu dwóch lat, czyli jeszcze przed końcem obowiązywania obecnego wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020.

 

Zobowiązania finansowe Wielkiej Brytanii wobec unijnego budżetu po wyjściu ze Wspólnoty będą jednym z najtrudniejszych tematów negocjacji. Wśród 27 państw pozostających w Unii przeważa pogląd, że Londyn powinien dotrzymać całości swych zobowiązań finansowych i pokrywać koszty emerytur dla byłych brytyjskich eurokratów.

 

Według różnych nieoficjalnych wyliczeń zobowiązania te mogą sięgnąć ponad 60 mld euro. Komisja Europejska nie podaje jednak na razie żadnych liczb. - Nie będziemy na tym etapie mówić o liczbach. Ale potwierdzamy, że trwają prace nad tą sprawą na szczeblu ekspertów - powiedział we wtorek rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie