Do 2024 r. Bundeswehra ma liczyć prawie 200 tys. żołnierzy

Świat
Do 2024 r. Bundeswehra ma liczyć prawie 200 tys. żołnierzy
Flickr/U.S. Army Europe/Public Domain

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen zapowiedziała we wtorek powiększenie Bundeswehry w ciągu najbliższych siedmiu lat do prawie 200 tys. żołnierzy. Zwiększy się też liczba pracowników cywilnych wojska. Trwa dyskusja o zwiększeniu wydatków na wojsko.

Obecnie niemiecka armia liczy 178 tys. żołnierzy. - Wyzwania, przed jakimi stoi obecnie Bundeswehra, są tak poważne, jak rzadko w jej historii - oświadczyła von der Leyen, uzasadniając plany wzmocnienia armii. Minister wymieniła m.in. udział w operacjach w Mali i Afganistanie oraz obecność na Litwie.

 

- Bundeswehra musi rosnąć ze względu na nowe zadania - podkreśliła szefowa resortu obrony. Do 2024 roku niemiecka armia ma liczyć ponad 198 tys. żołnierzy.

 

Z informacji przekazanych przez niemiecką minister wynika, że do roku 2024 liczba cywilnych pracowników Bundeswehry zwiększy się do ponad 61 tys.

 

Resort obrony zapowiedział rozbudowę sił do walki z cyberatakami.


Najmniej żołnierzy w powojennej historii

 

Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku Bundeswehra liczyła 585 tys. żołnierzy. Od tego czasu ich liczba systematycznie zmniejszała się, by spaść w lecie 2016 roku do najniższego poziomu w powojennej historii RFN - 166,5 tys. Okazało się, że duża część ciężkiego sprzętu, w tym samoloty i czołgi, nie nadaje się do użycia.

 

Od tego czasu liczebność Bundeswehry ponownie rośnie. Wcześniejsze plany przewidywały, że w 2023 roku niemiecka armia będzie liczyła 192,5 tys. żołnierzy.

 

Większe wydatki na obronność


Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w piątek, że Niemcy zgodnie z decyzjami NATO zwiększą do połowy przyszłej dekady wydatki na obronność z obecnie 1,2 proc. do 2 proc. PKB. Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel uważa taki wzrost wydatków za nierealistyczny. Jego zdaniem NATO musi uwzględnić inne wydatki ponoszone przez Niemcy, w tym koszt utrzymania i integracji uchodźców.

 

Partie opozycyjne Lewica i Zieloni sprzeciwiają się wyższym wydatkom na wojsko. Kwestia zwiększenia liczebności Bundeswehry i dozbrojenia jej może stać się jednym z głównych tematów kampanii przed wyborami do Bundestagu 24 września.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie