Zarzut za umieszczenie na kijach bejsbolowych wizerunku Małego Powstańca

Polska
Zarzut za umieszczenie na kijach bejsbolowych wizerunku Małego Powstańca
facebook.com/Fenixcorporation.Polska

Zarzut rozpowszechniania cudzego utworu, jakim jest wizerunek Małego Powstańca, usłyszał mężczyzna, który umieszczał go na kijach bejsbolowych - poinformowała w poniedziałek szczecińska prokuratura okręgowa.

- Rafałowi P., który sprzedawał kije bejsbolowe, został przedstawiony zarzut o to, że działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej rozpowszechniał bez uprawnienia cudzy utwór w formie opracowania - powiedziała rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz. Jak dodała, "umieszczał on na kijach bejsbolowych nadruk z wizerunkiem Małego Powstańca - rzeźby autorstwa Jerzego Jarnuszkiewicza, a następnie oferował do sprzedaży w internecie".

 

Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanych mu czynów - powiedziała Wojciechowicz. Grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności.

 

Śledztwo jest w toku, a prokurator cały czas gromadzi materiał dowodowy w sprawie i ustala okoliczności - dodała Wojciechowicz.

 

Znieważenie symbolu Polski Walczącej

 

W listopadzie ub.r. szczeciński sąd wymierzył P. karę 1 tys. zł grzywny za publiczne znieważenia symbolu Polski Walczącej przez umieszczenie go na produkowanych kijach bejsbolowych.

 

18 sierpnia ub.r. policjanci zabezpieczyli u przedsiębiorcy m.in. kij bejsbolowy i laptop. Śledczy ustalili, że mężczyzna zajmował się produkcją kijów bejsbolowych opatrzonych wizerunkiem chronionego znaku Polski Walczącej oraz wizerunkiem Małego Powstańca.

 

Wcześniej media informowały o tym, że jedna z prywatnych szczecińskich firm wypuściła na rynek kije bejsbolowe z kolorowymi nadrukami - m.in. szarżującej husarii, pomnikiem "Małego Powstańca", znakiem Polski Walczącej czy napisami odwołującymi się do historii Powstania Warszawskiego.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie