Wycinka drzew w Warszawie. Resort środowiska żąda informacji od władz miasta

Polska
Wycinka drzew w Warszawie. Resort środowiska żąda informacji od władz miasta
Pixabay

Ministerstwo Środowiska żąda od władz Warszawy przedstawienia informacji na temat wycinki drzew w latach 2014-2016, czyli jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów - powiedział rzecznik resortu Paweł Mucha. Poinformował również, że "za wcześniej jest, żeby mówić o zmianie przepisów dotyczących wycinki drzew; ona nastąpi, gdy zajdzie taka potrzeba".

- Ministerstwo Środowiska żąda od władz Warszawy, od warszawskiego ratusza przedstawienia informacji, jak wyglądała wycinka drzew w stolicy w roku 2014, 2015 i 2016, zanim nowe przepisy weszły w życie - powiedział w poniedziałek rzecznik ministerstwa. - Chodzi o to, żeby warszawski ratusz, warszawscy urzędnicy przedstawili informacje, ile wniosków o wycinkę drzew na posesjach prywatnych wpłynęło do warszawskiego ratusza i ile z tych wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie - wyjaśniał rzecznik resortu Paweł Mucha.

 

Według niego takich wniosków - podobnie jak w większości samorządów w Polsce - pozytywnie rozpatruje się ok. 90 proc. - Ale rozumiem, że skoro dzisiaj warszawscy urzędnicy robią z kwestii drzew problem polityczny, to te dane są zupełnie inne w Warszawie. Oczekuję, żeby te dane jak najszybciej zostały przedstawione opinii publicznej - mówił.

 

- Ustawa obowiązuje drugi miesiąc. (...) Zatem za wcześniej jest, żeby dzisiaj mówić, że będzie zmiana przepisów, czy jej nie będzie. Będziemy oczywiście tę sytuację bacznie obserwować. Jeżeli zajdzie potrzeba takiej zmiany, oczywiście ona nastąpi - podkreślił rzecznik w poniedziałek na spotkaniu z prasą.

 

- W Polsce rocznie ok. 1 mld drzew się wycina, a około 30 mld się sadzi - przypomniał rzecznik.

 

Bez zezwolenia

 

Od początku roku obowiązują zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą.

 

Do końca 2016 roku pozwolenie na wycinkę nie było wymagane w przypadku drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekraczał 35 cm (w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego) albo 25 cm (w przypadku pozostałych gatunków drzew).

 

Zmiany nastąpiły też w przypadku kwalifikacji krzewów, które można usunąć bez pozwolenia. Do końca 2016 r. można było usunąć takie krzewy, których wiek nie przekraczał 10 lat. Obecnie zezwolenie nie jest potrzebne, kiedy krzew bądź skupisko krzewów ma powierzchnię do 25 metrów kwadratowych.

 

PAP

zdr/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie