Rozbito gang przemytników ludzi. Działał od ponad 4 lat

Polska

Straż Graniczna zatrzymała 5 osób, a kolejnych 13 jest podejrzanych o to, że od 2012 roku przemycili do Polski przez wschodnią granicę co najmniej 84 Wietnamczyków. Wśród zatrzymanych są Polacy, ale także Wietnamczycy, Rosjanie i Czeczeni. Do zatrzymań doszło w Warszawie, Wólce Kosowskiej, Łodzi i Kaliszu.

Pogranicznicy z Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie prowadzili działania od ponad roku. Pomagali im funkcjonariusze z Łotwy i Litwy.  W końcu służbom udało się rozpracować kanał przerzutowy nielegalnych imigrantów z Wietnamu i rozbić zorganizowaną grupę przestępczą, która werbowała migrantów w Wietnamie i w Rosji. Grupa ta zajmowała się także organizowaniem transportu Wietnamczyków Szlakiem Bałtyckim do Polski.

 

Wykorzystywano dwa szlaki migracyjne


Straż graniczna ustaliła, że grupa wykorzystywała dwa szlaki migracyjne, wiodące z Azji poprzez Rosję, Łotwę i Litwę do Polski oraz z Wietnamu poprzez Rosję, Białoruś, Litwę do Polski.


Wietnamczykom organizowano transport, angażowano kurierów i kierowców, przygotowywano lokale mieszkalne - tzw. dziuple oraz  zapewniano przepływ gotówki. Główną rolę w organizacji kanału przerzutowego ludzi odgrywali obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej w kooperacji z Wietnamczykami, przebywającymi najczęściej w Polsce oraz skupieni wokół nich Polacy. 

 

Pieniądze, narkotyki, dokumenty


Pierwsze zatrzymania w tej sprawie przeprowadzono 8 września 2016 r. Wówczas na terytorium Polski zatrzymano trzy osoby, w tym dwóch  obywateli Rosji  narodowości czeczeńskiej i obywatela RP, natomiast partnerzy z Łotwy i Litwy zatrzymali 6 obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej. W grudniu 2016 r. zatrzymano kolejnego członka grup - obywatela Wietnamu. Wszyscy zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani i przebywają w zakładzie karnym.


14 lutego pogranicznicy przeprowadzili kolejne działania w Warszawie, Wólce Kosowskiej, Łodzi i Kaliszu i zatrzymali 5 członków grupy przestępczej. Przeszukano pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze, magazyny, garaże i środki transportu. Ujawniono i zabezpieczono m.in. dokumenty obywateli Wietnamu, pieniądze i narkotyki oraz mienie ruchome, stanowiące dowód w sprawie.

 

Zarzuty udziału w międzynarodowej grupie przestępczej


Zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej międzynarodowej grupie przestępczej. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 12.


W środę Sąd Rejonowy w Lublinie w stosunku do czterech zatrzymanych zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, natomiast wobec jednej podejrzanej prokurator zastosował poręczenie majątkowe, dozór policji i zakaz opuszczania kraju. Sprawa ma charakter rozwojowy.

 

polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie