Projekt dot. sieci szpitali we wtorek na Radzie Ministrów

Polska
Projekt dot. sieci szpitali we wtorek na Radzie Ministrów
PAP/Jakub Kamiński

Rada Ministrów zajmie się we wtorek projektem ustawy o sieci szpitali - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Przekonywał, że to ważna ustawa z punktu widzenia kompleksowej reformy służby zdrowia. Wyraził nadzieję, że projekt zostanie przyjęty we wtorek przez rząd. Wyraził zdziwienie wątpliwościami wicepremiera Jarosława Gowina do projektu.

- Wbrew tym informacjom, które bardzo często pojawiały się w mediach, chciałbym państwa uspokoić: na posiedzeniu Rady Ministrów (we wtorek), ta niezwykle istotna i ważna ustawa - z punktu widzenia kompleksowej, systemowej reformy służby zdrowia - na pewno się pojawi - powiedział Bochenek w poniedziałek na konferencji prasowej. Wyraził nadzieję, że projekt zostanie przyjęty we wtorek przez rząd.

 

Zastrzeżenia Gowina "były już omawiane"

 

Gowin - wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego - mówił w sobotę w Chorzowie, że należy zrezygnować z proponowanej przez ministra zdrowia ustawy o sieci szpitali lub przeprowadzić pilotaż, by przetestować to rozwiązanie.

 

- Pan wicepremier uczestniczył tutaj, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w spotkaniu z ekspertami - osobami, które pracowały nad tą ustawą. Były omawiane i wyjaśniane wszelkie zastrzeżenia, które miał do tej ustawy - zaznaczył rzecznik rządu.

 

Według Bochenka, Gowin nie zgłaszał później kolejnych uwag. - Myśleliśmy, że wszystko już zostało wyjaśnione, ale rozumiem, że ma jeszcze jakieś kolejne zastrzeżenia i uwagi. Jak każdy minister, każdy wicepremier będzie mógł je zgłosić podczas posiedzenia Rady Ministrów i na pewno pan minister zdrowia będzie na to przygotowany i będzie kompleksowo wyjaśniał i omawiał również jego uwagi - dodał rzecznik rządu.

 

Zgodnie z projektem sieć szpitali ma oferować świadczenia opieki zdrowotnej wysokospecjalistyczne oraz z zakresu: leczenia szpitalnego, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, programów lekowych i rehabilitacji leczniczej, a także ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) realizowane w przychodniach przyszpitalnych.

 

Finansowanie szpitali będzie oparte w znacznej mierze na ryczałcie obejmującym łącznie wszystkie profile ujęte w tzw. systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia (PSZ) świadczeń opieki zdrowotnej. Szpital zakwalifikowany do danego poziomu będzie miał zagwarantowaną umowę z NFZ. Kontrakty na świadczenia nie objęte PSZ nadal będą zawierane w drodze postępowania konkursowego, a świadczeniodawcy, którzy nie zostaną zakwalifikowani do PSZ, będą mogli brać w nich udział.

 

Odpowiedź na zalecenia KE

 

Rzecznik rządu pytany, kiedy można spodziewać się odpowiedzi polskiego rządu na zalecenia Komisji Europejskiej ws. procedury ochrony praworządności mówił: "odpowiedź wyjdzie dzisiaj, myślę, że dzisiaj wieczorem".

 

- Dzisiaj wieczorem powinna pojawić się z naszej strony odpowiedź i na pewno odniesiemy się do tych niewiążących zaleceń Komisji Europejskiej - dodał Bochenek.

 

Od stycznia ub. roku Komisja Europejska prowadzi wobec Polski procedurę w sprawie praworządności w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. W czerwcu 2016 r. wydała opinię krytyczną wobec polskich władz, a pod koniec lipca opublikowała rekomendacje, zalecając rządowi m.in. opublikowanie wszystkich wyroków TK i zastosowanie się do nich.

 

Polski rząd odpowiedział 27 października 2016 r. na te zalecenia, oświadczając, że są one niezasadne i nie widzi prawnych możliwości ich wdrożenia. 21 grudnia ub. roku KE wydała dodatkowe rekomendacje i wyraziła oczekiwanie, że polskie władze odpowiedzą w ciągu dwóch miesięcy.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze